Dieta na schudnięcie – czy istnieje skuteczna droga na skróty?

Myśl o pozbyciu się zbędnych kilogramów zwykle wiąże się z wizją głodu i restrykcji. Wyobrażamy sobie, że musimy zrezygnować z tego, co lubimy. A co, jeśli wcale tak nie musi być?
Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

W tym artykule ...

Jak pomyślę sobie o procesie odchudzania, to w wielu przypadkach wygląda on bardzo podobnie i nie zawsze dobrze. Decydujemy się na dietę X, bo słyszeliśmy, że jest super. Szybkie efekty, kilogramy lecą jak szalone, a razem z utratą kilogramów pierwsze komplementy i myśli “chcę więcej”.

Potem jest gorzej. Gdzieś wkrada się monotonia. Coś nie gra, chęci brak, czasami waga stanie w miejscu, a w wraz z waga nasze chęci.

Ok, jeden batonik nie zaszkodzi. Zmniejszona ilość treningów też powinna dać radę. Finalnie znów urządzamy się w dobrze znanym nam miejscu, nawet wygodnym – wracamy do początków, jesteśmy w dupie (ups, pardon … w punkcie wyjścia).

Dieta na schudnięcie – zacznijmy od podstaw

Tymczasem przeglądam sobie kolejne wpisy na grupach i czuje się zaniepokojona, bo nie umiemy w dietę. Nie wiem dokładnie skąd wzięło się tyle mitów i teorii, które tak bardzo szkodą, ale aż serce boli, gdy czytam kolejne.

Zaufaj mi i zapamiętaj, że:

  • Nie grozi ci tylko jedzenie kurczaka z brokułami i ryżem – zwłaszcza prawidłowo zbilansowana dieta jest różnorodna i smaczna!
  • Nie musisz odrzucać wszystkiego co lubisz – jeśli tylko jakiś smakołyk zmieści się w Twoim zapotrzebowaniu kalorycznym, życzę Ci smacznego!
  • Na rynku mamy mnóstwo apetycznych, ale odchudzonych zamienników niektórych produktów – warto spróbować!
  • Nie musisz mieć wyrzutów sumienia z powodu porażki – błędy też są ok i są nieodłącznym elementem sukcesu.
  • Nie musisz natychmiast porywać się na głęboką wodę – zacznij metodą małych kroków, jeśli nie czujesz treningu w stylu cardio masakry to zacznij od spaceru. Czemu nie?

Całą prawdę o dietach zdradzamy w kursie Podstawy Odżywiania, zobacz TUTAJ.

Jak jeść żeby schudnąć

Liczę, że trochę udało mi się poukładać w Twojej głowie co i jak pierwszym akapitem. Tymczasem teraz pogadajmy trochę o tym jak jeść, żeby schudnąć.
Mimo że mamy XXI wiek, w dalszym ciągu nie wynaleziono magicznego specyfiku, który pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień. Realnie jesteśmy w stanie zgubić od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Mało? Zdrowo! 🙂

Podstawą jest obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego, czyli ile kalorii potrzebujesz w swoim dniu. W tym obliczeniu mogą pomóc Ci już gotowe kalkulatory dostępne w sieci.

Oprócz tego uwzględnij deficyt kaloryczny. Dzięki temu twój organizm spali więcej kalorii, niż otrzyma z pożywienia.

Dieta 1500 kalorii – bo koleżanka poleciła

… to zmień koleżankę. A tak serio, to nie ma sensu. Tak jak wspomniałam, bazujmy na zapotrzebowaniu kalorycznym, którego potrzebujemy.

Jeśli zdecydujemy się na mocne restrykcje kaloryczne, skutki w szczególności w kontekście kobiet mogą być bardzo dotkliwe, przez niedobory ucierpią nasze paznokcie, włosy, cera. Grożą nam również zaburzenia cyklu miesiączkowego i wiele innych…

TUTAJ możesz zaczerpnąć więcej wiedzy o diecie. Czekam na Ciebie!

Podsumowując…

Być może w Twojej głowie znalazłabym jeszcze więcej dietetycznych mitów, czy krzywdzących przekonań. No i ok, jest nad czym pracować. Jednocześnie mam nadzieję, że Twoja głowa jest na tyle otwarta, żeby opanować Podstawy Odżywiania. Mnóstwo wiedzy czeka na Ciebie TUTAJ.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2021

Eksperci w tym artykule

No items found

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Progres dzięki nauce

Edukujemy i inspirujemy w zakresie zdrowego trybu życia. Jesteśmy pionierami w walce z chorobami cywilizacyjnymi i wierzymy w progres dzięki nauce.

Potrzebujesz pomocy?

Masz pytanie? Napotkałeś problem techniczny? Przejrzyj nasze artykuły pomocy lub skontaktuj się z nami. 

Zaloguj się

Masz konto w platformie? Zaloguj się!

Zarejestruj się

Dołącz do A4® i rozwijaj się razem z nami!

Built with science 

 © 2021 A4®