Glikogen – czyli jak skorzystać ze 100% energii podczas treningu

Znasz to uczucie, gdy trening nie był tak dobry jak planowałeś? To niekoniecznie był po prostu “gorszy dzień”. Mogło Ci zwyczajnie zabraknąć paliwa.
Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

W tym artykule ...

Niezależnie czy uprawiasz sport rekreacyjnie, biegasz wytrzymałościowo, czy po trenujesz od czasu do czasu – warto poznać glikogen bliżej.

Ale od początku…

Szybko i bezboleśnie przedstawię Ci główną gwiazdę naszego dzisiejszego artykułu. Mam nadzieję, że finalnie nie zabraknie między Wami (o ironio) chemii. 

Glikogen – Magazynowana postac glukozy w naszym organizmie, która głównie służy jako zapas energii podczas wzmożonego wysiłku fizycznego i utrzymuje pracę niektórych systemów takich jak mózg, czerwone krwinki czy komórki nerek. 

Magazynowany jest w mięśniach i wątrobie:

  • w mięśniach ok. 80% (200-600g) – ta ilość zależy od tego jak dużą mamy masę mięśniową. Im większa masa mięśniowa, tym więcej glikogenu możemy zmagazynować. 
  • w wątrobie ok. 15% (60-150%).

A gdzie pozostałe 5%?

Łatwo zauważyć, że jeszcze czegoś nam tu brakuje, a mianowicie 5%… W prosty sposób wyjaśnia to dietetyk kliniczny, Anna Przebinda w kursie Dietetyka i Suplementacja w Sporcie.

To glukoza, którą krąży w naszej krwi i służy nam za stałą energię. Poziom glukozy jest podtrzymywany w okresach między posiłkami, żeby nasz mózg, czerwone krwinki mogły funkcjonować.  – dodaje prowadząca

Jest jeden haczyk…

Tylko glikogen zgromadzony w wątrobie może być używany przez całe ciało. Z kolei glikogen, który jest zmagazynowany w mięśniach (czyli stanowiący aż 80%) spalany jest miejscowo. Co to znaczy? W czasie skurczu mięśnia spalamy glikogen właśnie z tego miejsca. 

Skoro już wiemy, że nie przez przypadek dysponuje nim nasz organizm sprawdźmy, czy również na wyższym, sportowym poziomie brany jest pod uwagę.

Okazuję się, że tak

Dokonano analizy różnych strategii żywieniowych stosowanych przez 82 kulturystów przed zawodami. Pod uwagę brano ilość węglowodanów oraz wody w diecie. 

Całą zgromadzoną wiedzę zdobyto za pomocą kwestionariusza, który zawierał również obszar na dodatkowe informacje jakościowe. 

Analiza pokazała, że najczęstszą strategię żywieniową, którą obierają w tygodniu poprzedzającym zawody to węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym. Stosowane były strategie manipulacji węglowodanami, w których kulturyści próbują maksymalizować stężenie glikogenu w mięśniach. – czytamy w materiałach źródłowych

Co ciekawe, raptem 6,2% ankietowanych przyznało, że udaje im się zachować regularność diety na tydzień przed zawodami. 

Jeśli chcemy wejść level wyżej, trzeba działać

I najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj dobranie odpowiedniej diety i suplementacji. Musimy być jednak ostrożni, głównie dlatego, że chociażby firmy suplementacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu. Z całej dostępnej puli, to my musimy wiedzieć jak wybrać ten najlepszy. 

Dowiedz się jak dobierać odpowiednią, skuteczną dietę i suplementy, których działanie zostało potwierdzone badaniami. Naucz się odpowiednio regenerować, aby maksymalizować osiągnięcia swoje, lub podopiecznych na treningu. Zapisz się na nasz kurs – wystarczy, że klikniesz TUTAJ

Ostatnia aktualizacja: 11 października 2021

Eksperci w tym artykule

No items found

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Kurs online A4® Dietetyka i Suplementacja w Sporcie
https://a4academy.pl/kursy/dietetyka-i-suplementacja-w-sporcie/
Nutritional Peak Week and Competition Day Strategies of Competitive Natural Bodybuilders
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6315482/

Progres dzięki nauce

Edukujemy i inspirujemy w zakresie zdrowego trybu życia. Jesteśmy pionierami w walce z chorobami cywilizacyjnymi i wierzymy w progres dzięki nauce.

Potrzebujesz pomocy?

Masz pytanie? Napotkałeś problem techniczny? Przejrzyj nasze artykuły pomocy lub skontaktuj się z nami. 

Zaloguj się

Masz konto w platformie? Zaloguj się!

Zarejestruj się

Dołącz do A4® i rozwijaj się razem z nami!

Built with science 

 © 2021 A4®