Jak zapobiegać niedoborom wapnia w diecie wegańskiej?

Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

W tym artykule ...

Wapń – tyle się o nim mówi w kontekście mocnych, zdrowych kości i prawidłowego wzrostu, ale czy zdajemy sobie sprawę ile właściwie powinniśmy go spożywać i jaką dokładnie rolę pełni w naszym organizmie?

Zacznijmy od tego, że wapń jest zaliczany do składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i musi być dostarczany z pożywieniem. Jest podstawowym składnikiem układu kostnego, a 99% wapnia znajduje się w tkance kostnej – jest w końcu głównym składnikiem kośćca. 

Zapewnia twardość zębów, bierze udział w kurczliwości mięśni, w tym mięśnia sercowego, od niego zależy utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu oraz wykorzystanie żelaza – wapń ogranicza jego przyswajalność.

To szczególnie ważne w kontekście niedoborów przy dietach eliminacyjnych – jak dieta wegańska. Poza tym, wapń wpływa na proces krzepnięcia krwi, uwalnianie energii z ATP oraz przewodzenie bodźców nerwowych.

Skutki niedoboru wapnia


Niedobór wapnia prowadzi do odwapnienia (tzw. tężyczki), zniekształcenia kośćca, uszkodzenia zębów, zaburzeń pracy serca, układu nerwowego i mięśniowego, niedostatecznego wzrostu oraz osteoporozy (chociaż tutaj ważną rolę odgrywa także układ hormonalny, witamina D oraz aktywność fizyczna).

Skutki nadmiaru wapnia


Nadmiar prowadzi do powstawania kamieni nerkowych oraz wpływa hamująco na wchłanianie takich minerałów jak żelazo czy cynk. Jednak nasz organizm „zabezpiecza” nas przed przedawkowaniem wapnia – posiadamy fizjologiczną barierę ograniczającą wchłanianie wapnia, przez co na diecie wysokowapniowej wchłaniamy do 30% lub 40% (w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i niedożywienia), resztę wydalając z kałem i moczem.

Jeśli chcesz zdobyć nową wiedzę z zakresu dietetyki i dietoterapii, to zapisz się na nasz DARMOWY 7-dniowy kurs online: ? kliknij tutaj

Ile wapnia powinniśmy spożywać?


Jak podaje Instytut Żywności i Żywienia dzienne normy spożycia kształtują się następująco:
Dzieci i młodzież czasie dorastania (10-18 lat)
EAR = 1100 mg/dzień
RDA = 1300 mg/ dzień
Osoby dorosłe (19 – 65 lat):
EAR = 800 mg/dzień
RDA = 1000 mg/ dzień

Osoby po 65 roku życia:
EAR = 1000 mg/dzień
RDA = 1200 mg/ dzień

Ile wapnia tak naprawę dostarczamy?


Jak wiemy, liczy się nie tyle to, co spożyjemy, ale to co wchłoniemy i ile wydalimy. Wapń jest wchłaniany w 63% w jelicie krętym, 25% w jelicie czczym, a w 15% w dwunastnicy – stąd też prosty wniosek, że wszelkie schorzenia jelit i dysbioza może negatywnie wpływać na jego poziom (o tym, jak zadbać o jelita pisałyśmy już jakiś czas temu).

Ponadto, wapń wymaga kwaśnego środowiska, dlatego zmiany pH (np. poprzez odkwaszenie pokarmów przy stosowaniu leków osłaniające śluzówkę żołądka, tzw. IPP) również upośledza jego wchłanianie. Jego przyswajanie zaburza także mocna kawa i herbata, alkohol i niektóre leki (na alergię, RZS, antykoncepcja, środki uspokajające i antybiotyki) oraz tłuszcze nasycone i niektóre związki występujące w pokarmach.

Poziom tego pierwiastka w organizmie regulują hormony: parathormon, który uwalnia go z kości gdy stężenie jest zbyt niskie, witamina D, która wpływa na jego wchłanianie z jelit i resorpcję zwrotną w nerkach oraz produkowana przez tarczycę kalcytonina, która obniża jego stężenie, gdy jest za wysokie poprzez hamowanie parathormonu i witaminy D.

Należy również zwracać uwagę na spożycie fosforu – jest on nam niezbędny, ale w nadmiarze utrudnia wchłanianie wapnia – ich stosunek powinien wynosić 1:1. Jest to szczególnie ważne, gdyż zazwyczaj większość produktów, które przeważają w naszym jadłospisie obfituje w fosfor (mięso, jaja, produkty zbożowe, rośliny strączkowe, sery podpuszczkowe), natomiast mniej w nich wapnia. Ogólnie przyjmuje się, że gdy w diecie pokryjemy zapotrzebowanie na wapń – fosforu mamy pod dostatkiem.

W jakich produktach znajdziemy wapń?


Oczywiście najczęściej wymienia się mleko i produkty mleczne – faktycznie, przyswajalność wapnia z nabiału zwierzęcego jest najlepsza (średnio 25%). W ten grupie królują nie nisko-tłuszczowe jogurty, ale sery żółte. Zawierają około 800 mg/100g (mleko zaledwie 100mg/100g).

No dobrze, ale co w przypadku diet bezmlecznych? Skąd wapń mają czerpać weganie i osoby z alergią na białko mleka?

Dużo się mówi o tym, że zielone warzywa oraz nasiona (sezam, mak, migdały) czy strączki zawierają dużo więcej wapnia niż nabiał (tutaj znajdziecie przykładowe porównanie). I tak jest, aczkolwiek przy okazji cechuje je duże stężenie kwasu szczawianowego (liście wielu roślin np. szczawiu, botwinki, szpinaku), fitynianów (m. in. płatki owsiane, jęczmienne, mąka żytnia, rośliny strączkowe…), kwasów uronowych (od 10% w niecelulozowej frakcji włókna roślinnego do 40% w warzywach i owocach) czy niestrawnych frakcji błonnika (fasola, groch, nasiona lnu, otręby pszenne, itp.), które reagując chemicznie z wapniem hamują jego przyswajanie.

Także jak widać, nie należy patrzeć na samą zawartość wapnia w poszczególnych produktach, ale na jego biodostępność. Dlatego często zbilansowanie diety w ten mikropierwiastek nie jest takie proste!

Poniżej jeszcze tabelka, która szereguje produkty roślinne pod kątem biodostępności wapnia:

Biodostępność 40-50%Biodostępność 30%Biodostępność 15-20%
kapusta włoska, jarmuż, liście musztardowca, bok choy, brokuły, kapusta chińska, liście rzepy, kiełki soitofu, napoje i produkty wzbogacane w wapńmigdały, tahini, sezam i mak (mielone), słonecznik, migdały, orzechy brazylijskie, fasola, ciecierzyca, edamame pomarańcze, figi,

Bardzo dobrym wyborem jest włączenie do diety napojów roślinnych wzbogaconych wapniem – jego biodostępność z takich produktów jest porównywalna do tej z nabiału zwierzęcego. Jak pokazują badania z 2016 r., coraz lepsza dostępność wegańskich zamienników nabiału wzbogaconych w wapń podniosło jego średnie spożycie do 839mg/ dzień u kobiet i 862 mg/dzień u mężczyzn, co jest już satysfakcjonującym wynikiem.

Ponadto, dobrym uzupełnieniem jest picie wody – każda zawiera w sobie ten składnik mineralny i znajdziemy w niej od 10 do 600 i więcej mg/l (w przypadku wysoko-zmineralizowanych).

Odpowiednio zbilansowana dieta, nawet jeśli wykluczająca produkty mleczne, nie musi być niedoborowa. Dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia przez wegan jest jak najbardziej możliwe, ale należy dokonywać odpowiednich wyborów i mądrze łączyć ze sobą składniki w posiłkach.

Autorem artykułu jest Anna Przebinda, założycielka poradni „Z widelcem po zdrowie”, jeśli jesteś zainteresowany konsultacją – skontaktuj się na stronie KLIK.

Jeśli chcesz zdobyć nową wiedzę z zakresu dietetyki i dietoterapii, to zapisz się na nasz DARMOWY 7-dniowy kurs online: ? kliknij tutaj

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2020

Eksperci w tym artykule

No items found

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Progres dzięki nauce

Edukujemy i inspirujemy w zakresie zdrowego trybu życia. Jesteśmy pionierami w walce z chorobami cywilizacyjnymi i wierzymy w progres dzięki nauce.

Potrzebujesz pomocy?

Masz pytanie? Napotkałeś problem techniczny? Przejrzyj nasze artykuły pomocy lub skontaktuj się z nami. 

Zaloguj się

Masz konto w platformie? Zaloguj się!

Zarejestruj się

Dołącz do A4® i rozwijaj się razem z nami!

Built with science 

 © 2021 A4®