🌷 Dzień KOBIET w A4 – 22% z kodem: KOBIETA 🌷

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Płodność. Czy kobiecy zegar biologiczny faktycznie się przesunął?

Według biologii kobiecego ciała, najlepszym momentem na urodzenie pierwszego dziecka jest przedział wiekowy 20-30 lat. Na przestrzeni ostatnich lat, w Polsce, jak i w innych krajach wysoko rozwiniętych, średnia wieku mocno się przesunęła. Czy to powinno nas niepokoić, a może przyjąć to za współczesną normę?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Zatrzymajmy się na chwilę. Zastanówmy się jak wygląda sytuacja – mnóstwo par świadomie decyduje się na macierzyństwo później. 40 letnie, świeżo upieczone mamy nie powinny już nikogo dziwić.

Szczególnie łatwo dostrzec to w większych miastach, postęp cywilizacyjny jest wyraźnie widoczny – chcemy się rozwijać, zarabiać więcej, sporo osiągnąć na płaszczyźnie zawodowej. W dużej mierze po to, aby właśnie to potomstwu zagwarantować lepszą przyszłość. Przecież ile razy słyszeliśmy, że zegar biologiczny przesunął się…

Staranie o dziecko w późnym wieku

Ile już par myślało, że powołanie nowego życia na świat po ślubnym “TAK” będzie najprostszym, co może być. Tymczasem mijały miesiące, może lata i efektów ciągle brak. Ilość trudnych i emocjonalnych historii, które pojawiają się w sieci jest naprawdę ogromna, ciężko jakkolwiek wyobrazić sobie ile dramatów rozegrało się również poza nią.

Tymczasem, jeśli wcześniej odkładaliśmy macierzyństwo, teraz musimy się liczyć z problemami związanymi z płodnością…Ale jak w ogóle zdefiniować późne macierzyństwo?

O tym zjawisku mówimy, kiedy kobieta decyduje się na macierzyństwo po 35 roku życia. Jednymi z problemów, jak podają specjaliści – Andrzej Witek, Monika Bojdys-Szyndlar – jest to, że u kobiet od 35 roku życia, częściej niż u młodszych pań, ciąża indukuje takie choroby jak nadciśnienie, pojawiające się od drugiej połowy ciąży, któremu może towarzyszyć białkomocz czy cukrzyca.

Po 40 roku życia u kobiet ciężarnych częstość występowania cukrzycy wynosi 6,8 %, dla porównania – u młodszych kobiet ciężarnych 1,6 %. Inne zagrożenia opisaliśmy w naszym bestsellerowym kursie Dietoterapia Zaburzeń Płodności Kobiet, zobacz TUTAJ

Zaburzenia płodności

Od 30 roku życia ilość komórek jajowych ulega zmniejszeniu, a w wieku 35 lat jest ich już o 50 % mniej. Równolegle pogarsza się również ich jakość – którą można poprawić za pomocą odpowiedniego żywienia i suplementacji.Mit mówiący o „przesunięciu się płodności kobiet” wiąże się z przesunięciem w czasie decyzji o macierzyństwie, a nie zegara biologicznego – w tym najlepszej płodności. W związku z tym, należy wsłuchać się w siebie, nie ulegając trendom.

Kobiecy czas rozrodczy, w przeciwieństwie do mężczyzn, jest ograniczony do czasu menopauzy, która pojawia się ok. 51 roku życia. Oczywiście są to dane uśrednione, ponieważ każdy organizm jest zaprogramowany inaczej.Bywają także menopauzy przedwczesne, co jest istotnym ciosem dla młodych kobiet.

Jak zwiększyć płodność?

Zacznijmy od podstaw. Szczególnie w przypadku kobiet, które na dany moment nie myślą o dziecku, bagatelizowane są regularne wizyty u ginekologa, czy konsultowanie jakichkolwiek niepokojących objawów. Nie zamykajmy oczu na sygnały, które wysyła nasz organizm – reagujmy.

A jeśli czujesz się już gotowa, skonsultuj się z lekarzem – odpowiednie przygotowanie do ciąży powinno trwać ok. 3 miesiące. Nie bez znaczenia dla naszej płodności jest również dieta. Odpowiednie proporcje makro- i mikroskładników oraz ewentualna suplementacja poprawi stan odżywienia organizmu. W tym wypadku cenna może okazać się konsultacja z dietetykiem, lub dostęp do specjalistycznych materiałów, które pomogą nam skomponować dietę nakierowaną na poprawę płodności.

Dietoterapia Zaburzeń Płodności Kobiet

Na miłość nigdy nie jest za późno, jednak pod względem samej biologii naszego organizmu – musimy uważać. Warto jednak wdrożyć specjalistyczne zalecenia i nie poddawać się. Aktualną wiedzę popartą badaniami znajdziesz m.in w kursie Dietoterapia Zaburzeń Płodności Kobiet. Szczegóły TUTAJ, wierzę, że otrzymasz tutaj wszystko, czego potrzebujesz.

Dołącz do A4 za darmo!

Chcesz rozwijać się w treningu lub dietetyce? Załóż konto w platformie A4 i odbierz swój pakiet edukacyjny – całkowicie za darmo!

+50 tys. osób w platformie