Płodność. Czy kobiecy zegar biologiczny faktycznie się przesunął?

Według biologii kobiecego ciała, najlepszym momentem na urodzenie pierwszego dziecka jest przedział wiekowy 20-30 lat. Na przestrzeni ostatnich lat, w Polsce, jak i w innych krajach wysoko rozwiniętych, średnia wieku mocno się przesunęła. Czy to powinno nas niepokoić, a może przyjąć to za współczesną normę?
Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

W tym artykule ...

Zatrzymajmy się na chwilę. Zastanówmy się jak wygląda sytuacja – mnóstwo par świadomie decyduje się na macierzyństwo później, 40 letnie, świeżo upieczone mamy nie powinny już nikogo dziwić.

Szczególnie łatwo dostrzec to w większych miastach, postęp cywilizacyjny jest wyraźnie widoczny – chcemy się rozwijać, zarabiać więcej, sporo osiągnąć na płaszczyźnie zawodowej. W dużej mierze po to, aby właśnie to potomstwu zagwarantować lepszą przyszłość.

Przecież ile razy słyszeliśmy, że zegar biologiczny przesunął się…

Staranie o dziecko w późnym wieku

Ile już par myślało, że powołanie nowego życia na świat po świadomym “tak” będzie najprostszym, co może być. Tymczasem mijały miesiące, może lata i efektów ciągle brak. Ilość trudnych i emocjonalnych historii, które pojawiają się w sieci jest naprawdę ogromna, ciężko jakkolwiek wyobrazić sobie ile dramatów rozegrało się również poza nią.

Tymczasem jeśli wcześniej odkładaliśmy macierzyństwo, teraz musimy się liczyć z problemami związanymi z płodnością…

Ale jak w ogóle zdefiniować późne macierzyństwo? O tym zjawisku mówimy, kiedy kobieta decyduje się na macierzyństwo po 35 roku życia.

Jednymi z problemów (jak podają specjaliści – Andrzej Witek, Monika Bojdys-Szyndlar) jest to, że u kobiet od 35 roku życia, częściej niż u młodszych pań, ciąża indukuje takie choroby jak nadciśnienie, pojawiające się od drugiej połowy ciąży, któremu może towarzyszyć białkomocz czy cukrzyca.

Po 40 roku życia u kobiet ciężarnych częstość występowania cukrzycy wynosi 6,8 %, dla porównania – u młodszych kobiet ciężarnych 1,6 %. Inne zagrożenia opisaliśmy w naszym bestsellerowym kursie Dietoterapia Zaburzeń Płodności i Profilaktyka, zobacz TUTAJ

Zaburzenia płodności

Od 30 roku życia ilość komórek jajowych ulega zmniejszeniu, a w wieku 35 lat jest ich już o 50 % mniej. Równolegle pogarsza się również ich jakość – którą można poprawić za pomocą odpowiedniego żywienia i suplementacji.

Mit mówiący o „przesunięciu się płodności kobiet” wiąże się z przesunięciem w czasi decyzji o macierzyństwie, a nie zegara biologicznego – w tym najlepszej płodności. W związku z tym, należy wsłuchać się w siebie, nie ulegając trendom.

Kobiecy czas rozrodczy, w przeciwieństwie do mężczyzn, jest ograniczony do czasu menopauzy, która pojawia się ok. 51 roku życia. Oczywiście są to dane uśrednione, ponieważ każdy organizm jest zaprogramowany inaczej.

Bywają także menopauzy przedwczesne, co jest istotnym ciosem dla młodych kobiet.

Jak zwiększyć płodność

Zacznijmy od podstaw.

Szczególnie w przypadku kobiet, które na dany moment nie myślą o dziecku, bagatelizowane są regularne wizyty u ginekologa, czy konsultowanie jakichkolwiek niepokojących objawów. Nie zamykajmy oczu na sygnały, które wysyła nasz organizm – reagujmy.

A jeśli czujesz się już gotowa, skonsultuj się z lekarzem – odpowiednie przygotowanie do ciąży powinno trwać ok. 3 miesiące.

Nie bez znaczenia dla naszej płodności jest również dieta. Odpowiednie proporcje makro- i mikroskładników oraz ewentualna suplementacja poprawi stan odżywienia organizmu. W tym wypadku cenna może okazać się konsultacja z dietetykiem, lub dostęp do specjalistycznych materiałów, które pomogą nam skomponować dietę nakierowaną na poprawę płodności.

Podsumowując…

Na miłość nigdy nie jest za późno, jednak pod względem samej biologii naszego organizmu – musimy uważać. Warto jednak wdrożyć specjalistyczne zalecenia i nie poddawać się. Aktualną wiedzę popartą badaniami znajdziesz m.in w kursie Dietoterapia Zaburzeń Płodności i Profilaktyka. Szczegóły TUTAJ, wierzę, że otrzymasz tutaj wszystko, czego potrzebujesz.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2021

Eksperci w tym artykule

No items found

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Witek Andrzej, Bojdys-Szyndlar Monika, Ciąża po 40. roku życia – nowa norma w położnictwie Pregnancy after the age of 40 – a new norm in obstetrics, Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii Śląskiej Akademii Medycznej; kierownik: dr hab. med. Andrzej Witek, Przegląd Menopauzalny 2006; 5: 306–310.
Kurs A4® – Progres Dzięki Nauce, Dietoterapia Zaburzeń Płodności i Profilaktyka

Progres dzięki nauce

Edukujemy i inspirujemy w zakresie zdrowego trybu życia. Jesteśmy pionierami w walce z chorobami cywilizacyjnymi i wierzymy w progres dzięki nauce.

Potrzebujesz pomocy?

Masz pytanie? Napotkałeś problem techniczny? Przejrzyj nasze artykuły pomocy lub skontaktuj się z nami. 

Zaloguj się

Masz konto w platformie? Zaloguj się!

Zarejestruj się

Dołącz do A4® i rozwijaj się razem z nami!

Built with science 

 © 2021 A4®