Dieta na schudnięcie – czy istnieje skuteczna droga na skróty?

Myśl o pozbyciu się zbędnych kilogramów zwykle wiąże się z wizją głodu i restrykcji. Wyobrażamy sobie, że musimy zrezygnować z tego, co lubimy. A co, jeśli wcale tak nie musi być?
Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

W tym artykule ...

Jak pomyślę sobie o procesie odchudzania, to w wielu przypadkach wygląda on bardzo podobnie i nie zawsze dobrze. Decydujemy się na dietę X, bo słyszeliśmy, że jest super. Szybkie efekty, kilogramy lecą jak szalone, a razem z utratą kilogramów pierwsze komplementy i myśli “chcę więcej”.

Potem jest gorzej. Gdzieś wkrada się monotonia. Coś nie gra, chęci brak, czasami waga stanie w miejscu, a w wraz z waga nasze chęci.

Ok, jeden batonik nie zaszkodzi. Zmniejszona ilość treningów też powinna dać radę. Finalnie znów urządzamy się w dobrze znanym nam miejscu, nawet wygodnym – wracamy do początków, jesteśmy w dupie (ups, pardon … w punkcie wyjścia).

Dieta na schudnięcie – zacznijmy od podstaw

Tymczasem przeglądam sobie kolejne wpisy na grupach i czuje się zaniepokojona, bo nie umiemy w dietę. Nie wiem dokładnie skąd wzięło się tyle mitów i teorii, które tak bardzo szkodą, ale aż serce boli, gdy czytam kolejne.

Zaufaj mi i zapamiętaj, że:

  • Nie grozi ci tylko jedzenie kurczaka z brokułami i ryżem – zwłaszcza prawidłowo zbilansowana dieta jest różnorodna i smaczna!
  • Nie musisz odrzucać wszystkiego co lubisz – jeśli tylko jakiś smakołyk zmieści się w Twoim zapotrzebowaniu kalorycznym, życzę Ci smacznego!
  • Na rynku mamy mnóstwo apetycznych, ale odchudzonych zamienników niektórych produktów – warto spróbować!
  • Nie musisz mieć wyrzutów sumienia z powodu porażki – błędy też są ok i są nieodłącznym elementem sukcesu.
  • Nie musisz natychmiast porywać się na głęboką wodę – zacznij metodą małych kroków, jeśli nie czujesz treningu w stylu cardio masakry to zacznij od spaceru. Czemu nie?

Całą prawdę o dietach zdradzamy w kursie Podstawy Odżywiania, zobacz TUTAJ.

Jak jeść żeby schudnąć

Liczę, że trochę udało mi się poukładać w Twojej głowie co i jak pierwszym akapitem. Tymczasem teraz pogadajmy trochę o tym jak jeść, żeby schudnąć.
Mimo że mamy XXI wiek, w dalszym ciągu nie wynaleziono magicznego specyfiku, który pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień. Realnie jesteśmy w stanie zgubić od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Mało? Zdrowo! 🙂

Podstawą jest obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego, czyli ile kalorii potrzebujesz w swoim dniu. W tym obliczeniu mogą pomóc Ci już gotowe kalkulatory dostępne w sieci.

Oprócz tego uwzględnij deficyt kaloryczny. Dzięki temu twój organizm spali więcej kalorii, niż otrzyma z pożywienia.

Dieta 1500 kalorii – bo koleżanka poleciła

… to zmień koleżankę. A tak serio, to nie ma sensu. Tak jak wspomniałam, bazujmy na zapotrzebowaniu kalorycznym, którego potrzebujemy.

Jeśli zdecydujemy się na mocne restrykcje kaloryczne, skutki w szczególności w kontekście kobiet mogą być bardzo dotkliwe, przez niedobory ucierpią nasze paznokcie, włosy, cera. Grożą nam również zaburzenia cyklu miesiączkowego i wiele innych…

TUTAJ możesz zaczerpnąć więcej wiedzy o diecie. Czekam na Ciebie!

Podsumowując…

Być może w Twojej głowie znalazłabym jeszcze więcej dietetycznych mitów, czy krzywdzących przekonań. No i ok, jest nad czym pracować. Jednocześnie mam nadzieję, że Twoja głowa jest na tyle otwarta, żeby opanować Podstawy Odżywiania. Mnóstwo wiedzy czeka na Ciebie TUTAJ.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2021

Eksperci w tym artykule

No items found

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

Progres dzięki nauce

Edukujemy i inspirujemy w zakresie zdrowego trybu życia. Jesteśmy pionierami w walce z chorobami cywilizacyjnymi i wierzymy w progres dzięki nauce.

Potrzebujesz pomocy?

Masz pytanie? Napotkałeś problem techniczny? Przejrzyj nasze artykuły pomocy lub skontaktuj się z nami. 

Zaloguj się

Masz konto w platformie? Zaloguj się!

Zarejestruj się

Dołącz do A4® i rozwijaj się razem z nami!

Built with science 

 © 2021 A4®