Jak zostać profesjonalnym trenerem personalnym? 

Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

W tym artykule ...

Nie sposób się nie domyśleć, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Ścieżka kariery zawodowej trenera personalnego jest specyficzna i czasochłonna. Nie da się zostać profesjonalistą z dnia na dzień lub okrzyknąć się nim po ukończeniu jednego specjalistycznego kursu. Całość rozwoju obejmuje zdobycie wiedzy merytorycznej, nabycie doświadczenia w pracy z podopiecznymi i w końcu rozwinięcia inteligencji emocjonalnej pomagającej w relacjach personalnych. Niemniej jednak pierwszym pomysłem, który przychodzi do głowy i jednocześnie znaczącym krokiem jest wybór szkoły. 
Wielu trenerów personalnych to osoby, które ukończyły lub studiują kierunki związane z szeroko pojętym zdrowiem. Zdaje się, że należą do nich fizjoterapia, dietetyka, wychowanie fizyczne czy rehabilitacja. Każda specjalność będzie dodatkowym atutem, który poszerzy zakres umiejętności i może stać się wąską dziedziną danego trenera osobistego. Ukończenie studiów o pokrewnym kierunku jest ogromnym plusem. Na polskich uniwersytetach coraz częściej także spotyka się kierunek zatytułowany Trener Personalny lub Trener Personalny z Dietetyką. To także interesująca opcja, ale wymagająca znacznie większej ilości czasu. Jednak odwołując się do obecnego polskiego prawa wiemy, że nie jest konieczne ukończenie studiów, aby podjąć wykonywanie zawodu trenera personalnego. Koniecznym natomiast zdaje się być zasięgnięcie wiedzy, która jest niezbędna do rozpoczęcia tej pracy. 

Dlaczego warto ukończyć kurs trenera personalnego?

Zdobycie wiedzy

Uczestnictwo w kursie na trenera personalnego jest szczególnie ważne dla osób, które marzą o wykonywaniu tego zawodu, a nie mają całościowego oglądu dotyczącego szczegółów pracy. Szkolenia prowadzone są przez doświadczonych specjalistów, którzy mają wiedzę i pojęcie na temat realiów tego zawodu. Nie ma przecież lepszej drogi rozwoju niż uczenie się od starszych kolegów lub mistrzów w danej dziedzinie. Z reguły programy kursów są układane tak, aby zawarte w nich były najważniejsze kwestie. W zależności od szkoły pewnie nie wszystkie są szczegółowo omawiane, ale przynajmniej wspomniane co daje uczestnikowi ogląd na ogół zagadnienia. To też dobry moment na zaplanowanie dalszych kursów, które ewentualnie trener chciałby odbyć w przyszłości. 

Budowanie sieci kontaktów

Uczestnicząc w kursach i szkoleniach trenerzy mają szansę poznać kolegów po fachu i innych specjalistów. Dzięki temu mogą wymienić swoje doświadczenia, zainspirować się wzajemnie i otrzymać wskazówki. Budowanie sieci kontaktów w tym zawodzie jest bardzo ważne. Ponadto mamy okazję, aby się dobrze zaprezentować co stanowi szansę na otrzymanie propozycji współpracy, oferty pracy lub przynajmniej nawiązanie znajomości. Nigdy przecież nie wiadomo, który kontakt przyda się w przyszłości.

Potwierdzenie kwalifikacji

Na rynku trenerów personalnych jest bardzo duża konkurencja, dlatego warto podejmować działania, które pozwolą nam się wyróżnić spośród innych. Posiadanie przysłowiowego “papierka” może mieć znaczenie dla naszego pracodawcy lub klienta. Wiemy doskonale, że potwierdzenie umiejętności to jedno, a wykorzystywanie ich w praktyce to drugie, ale dobrze, gdy idą one ze sobą w parze. Zdobycie wiedzy na kursie ma być narzędziem do pracy z klientem. Najlepszym dowodem naszych kwalifikacji będą efekty pracy z podopiecznymi. 

Zwiększenie pewności siebie

Ukończenie specjalistycznego kursu lub szkolenia przekłada się także na rozwój bardzo ważnej cechy jaką jest pewność siebie. To istotne, aby trener personalny odznaczał się wysokim poczuciem własnej wartości, która przyciągnie do niego klientów. Świadomość własnej sprawczości i posiadania wiedzy zwiększa szansę na sukces w tym zawodzie. 

Jak wybrać odpowiednią szkołę?

Zapoznaj się z oferowanym programem

Szkoła, do której mamy zamiar aplikować powinna udostępnić całościowy i szczegółowy plan przebiegu kursu. Proponuję zapoznanie się z jego elementami i porównanie ich do tych przygotowanych przez inne szkoły. Warto również sprawdzić czy merytoryka kursu jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. W razie jakichkolwiek pytań można skontaktować się bezpośrednio z organizatorami w celu uzyskania szczegółowych informacji. To także jeden ze sposobów na weryfikację podejścia do kursanta. Sposób w jaki zaprezentuje się pracownik danej szkoły także świadczy o jej poziomie. Dobre i pełne szacunku podejście do klienta jest połową sukcesu. 

Kto prowadzi szkolenie?

Można również przeprowadzić research w poszukiwaniu informacji na temat osób prowadzących kurs. Zazwyczaj na stronie szkoły są dołączone zdjęcia, z krótkimi opisami szkoleniowców. Często mają oni własne strony lub media społecznościowe, na których prezentują swoje podejście nie tylko do treningów, ale i do świata. Takie rozeznanie zweryfikuje czy dana osoba budzi w nas zaufanie czy wręcz odwrotnie. Popatrzmy także na praktykę szkoleniowca. Nie chodzi o to, aby uczyć się od teoretyków, którzy być może zbudowali swoje pokaźne ciała, ale od nauczycieli posiadających doświadczenie w pracy z klientami. 

Opinie innych uczestników

Statystyki wskazują, że Polacy w prawie 90% ufają opiniom przeczytanym w sieci. Uczestnicy szkoleń często są proszeni o wystawienie oceny, a Ci, którzy z jakichś powodów nie są zadowoleni sami czują potrzebę podzielenia tego z innymi. Warto przeczytać, ale też nie być zbyt zamkniętym względem tego co napisali inni. Jeśli mamy dobre odczucia związane z miejscem, ale czytamy negatywne opinie może warto je skonfrontować ze szkołą i zapytać o nie wprost. Sposób w jaki pracownik nam to wyjaśni będzie kolejną cenną wskazówką. 

Polecenie znajomych

Często bazujemy na doświadczeniach i przekonaniach swoich znajomych. Może warto popytać w swoim środowisku lub rozpocząć taki wątek na tematycznych grupach na Facebooku. W Internecie znajdziemy bardzo dużo wskazówek, chociaż warto zachować w tym zdrowy rozsądek i własne zdanie. 

Co powinien obejmować krótki kurs trenera personalnego?

Oprócz praktyki poprawnego wykonywania ćwiczeń, która wydaje się być jedną z kluczowych kwestii bardzo ważne jest uzyskanie szerszej wiedzy, pozwalającej osiągnąć cele, z jakimi zgłasza się klient. Mowa tutaj o praktyce układania planów treningowych, żywieniowych, a także nauce obserwowania i monitorowania efektów podopiecznego. Celem podstawowego kursu trenera personalnego jest przygotowanie go do pracy z potrzebami współczesnych klientów. Chodzi o to, aby trener otrzymał narzędzia dzięki, którym będzie mógł rozpocząć praktykę tuż po zakończonym kursie. Czasami również zdarza się, że na podstawowych kursach kładziony jest zbyt duży nacisk na zaawansowane korekcje, które są poletkiem fizjoterapeuty. Oczywiście, warto podnosić swoje kwalifikacje i rozwijać zakres umiejętności, ale czegoś innego oczekuje się od kursu podstawowego, a czegoś innego od specjalistycznego szkolenia. 

O cenach i kursach online

Ceny za odbycie kursu trenera personalnego opiewają mniej więcej od 1000 – 2000 zł. Nie są to kwoty, których przeciętny Polak nie byłby w stanie zapłacić, ale to cena, przed której wydaniem należy się dobrze zastanowić. Co do kursów online odpowiem jak psycholog, czyli “to zależy”. Zależy jakie umiejętności już posiadamy, a jakie chcemy nabyć. Jeśli zależy nam na teorii być może są one dobrą opcją. Jednak w przypadku praktyki trochę trudniej sobie to wyobrazić. 

Podsumowanie

Ukończenie kursu na trenera personalnego to przepustka do tego zawodu. Mimo, iż nie jest on wymagany to jednak konieczny, aby zacząć swoją przygodę w tej branży. To pierwszy bardzo ważny ruch w kierunku kształcenia się na trenera osobistego, ale niewystarczający do tego, aby nazywać się profesjonalistą. Przed absolwentem szkoły trenerskiej jest jeszcze długa droga rozwoju. Niemniej jednak to pierwszy i milowy krok w jego karierze.  Jak widzimy, możliwości rozwoju dla trenerów personalnych jest bardzo dużo. Często osoby rozważające ten zawód zadają sobie pytanie co wybrać, aby przyniosło oczekiwany efekt? Udzielenie odpowiedzi  jest bardzo ważne, bo determinuje dalsze losy specjalisty. Często na konsultacjach spotykam się z podobnymi rozterkami trenerów personalnych, dlatego zawsze polecam kurs Trener Personalny PRO z międzynarodową akredytacją REPS. Ten kurs przygotowuje nie tylko merytorycznie na najwyższym poziomie, ale też przekazuje ważny know-how doświadczonych trenerów, którzy dzielą się swoimi sprawdzonymi sposobami pracy z klientami GWARANTUJĄC największą szansę na zdobywanie i utrzymywanie klientów, a ostatecznie też osiąganie celów z podopiecznymi.

Ostatnia aktualizacja: 8 marca 2020

Eksperci w tym artykule

No items found

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Progres dzięki nauce

Edukujemy i inspirujemy w zakresie zdrowego trybu życia. Jesteśmy pionierami w walce z chorobami cywilizacyjnymi i wierzymy w progres dzięki nauce.

Potrzebujesz pomocy?

Masz pytanie? Napotkałeś problem techniczny? Przejrzyj nasze artykuły pomocy lub skontaktuj się z nami. 

Zaloguj się

Masz konto w platformie? Zaloguj się!

Zarejestruj się

Dołącz do A4® i rozwijaj się razem z nami!

Built with science 

 © 2021 A4®