Jak zostać trenerem personalnym? Sprawdziliśmy opcje [jesień 2020]

Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

W tym artykule ...

Nie ma jednej drogi do tego, by zostać trenerem personalnym. U wielu osób, które chcą iść w tym kierunku rodzi się zatem wiele pytań, m.in – co wybrać? Dzisiaj sprawdzimy plusy i minusy dostępnych opcji, do dzieła! 

Kilka lat studiów, kurs stacjonarny, a może online? Trudno się dziwić, że ciężko się zdecydować. Na rynku mamy dostępną naprawdę szeroką ofertę. Każda z nich ma również swoje wady i zalety, przyjrzyjmy im się głębiej. 

Studia

To zdecydowanie najdłuższa z dróg, którą możesz podjąć, aby zostać trenerem personalnym. Trzeba przyznać, że studia to też świetny czas, niestety dla niektórych wcale nie oznacza on, że cokolwiek z niego wyniosą. 

Co ciekawe, badania przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak pokazują, że zgodność obecnie wykonywanej pracy z kierunkiem wykształcenia zadeklarowała ponad połowa (55%) badanych mieszkańców naszego kraju.

Pokazuje to, że często mimo zdobytego wykształcenia wybieramy inne drogi zawodowe, które są z nim niekoniecznie związane. Czas może powodować, że się rozmyślimy. Najczęściej na studia idziemy też jako młodzi ludzie i sami nie do końca wiemy czy to właściwa droga. 

Kursy stacjonarne

Wchodząc nawet z czystej ciekawości w wyszukiwarkę i wpisując hasło kurs trenera personalnego momentalnie pojawia mi się kilkadziesiąt propozycji m.in kursów stacjonarnych, które dają możliwość poszerzenia kompetencji. 

To, co jest dużym plusem w takich szkoleniach to fakt, że mamy kontakt z prowadzącym w danym momencie. Do tego daje to możliwość poznania osób, które interesują się branżą, więc to dodatkowe źródło inspiracji. 

Problemem może okazać się cena. Kursy stacjonarne często są dość drogie. Przeglądając przykładowe oferty zwróciłam uwagę, że trzeba liczyć się z wydatkiem od 1500 do ponad 2000 złotych.

Kursy online

To bardzo wygodne rozwiązanie. W dowolnym dla nas momencie możemy realizować lekcje tak, jak nam wygodnie – na komputerze, na tablecie, na telefonie. Spora ilość kursów po ich wykupieniu dostępna jest na rok lub dożywotnio, zatem to od nas zależy jak szybko go zrealizujemy.

W każdej chwili możemy też wrócić do dowolnej lekcji, nie musimy się martwić, że cokolwiek straciliśmy. Często organizatorzy podobnie jak na szkoleniach stacjonarnych udostępniają również dodatkowe materiały, które są niezwykle pomocne – karty ćwiczeniowe, skrypty.

Świetny jest również fakt, że dostęp do szkolenia otrzymujemy natychmiastowo. Możemy zacząć jego realizację po opłaceniu. Moglibyśmy znaleźć jeszcze sporo innych plusów.

Czy istnieje model idealny?

Odpowiedź jest prosta – nie. Każdy rodzaj kursów ma swoje wady.  

Zacznijmy od szkoleń stacjonarnych. Najczęściej odbywają się w określonych miastach, więc niewykluczone, że czeka nas wycieczka, którą musimy sobie zasponsorować. Do kwoty o której wspomniałam wyżej trzeba doliczyć również noclegi, wyżywienie i przejazd, całość może być naprawdę kosztowna. 

Do tego dochodzi jeszcze kilka innych aspektów. Kursy stacjonarne to najczęściej maksymalnie kilka dni nauki. To zdecydowanie za krótko, żeby nauczyć się kompleksowo tego, co jest ci potrzebne. Prawdziwe kompetencje biorą się z tego, że praktykujesz to, co już wiesz. 

Wiedza bywa ulotna, więc ciężko mi uwierzyć w to, że już po kilku dniach będziesz gotowy do tego, aby podjąć pracę w zawodzie. Dobry trener to również taki, który posiada doświadczenie – bez niego ani rusz. 

Zazwyczaj po otrzymaniu certyfikatu kończy się również wsparcie ze strony organizatorów, a co za tym idzie ze specjalistami, którzy prowadzą zajęcia

Kursy online też mają swoje minusy, czasem brakuje nam kontaktu z prowadzącym i chętnie nabralibyśmy praktyki ze specjalistą na żywo. 

Bywa, że brakuje nam motywacji. Wykupujemy kurs i na tym się kończy. Brak terminu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Napotykamy też ukryte koszty, nagle okazuje się, że każde kolejne podejście do egzaminu jest dodatkowo płatne. 

Do tego mogą pojawić się problemy techniczne, np. dana lekcja niekoniecznie będzie chciała się uruchomić. Wtedy nie zawsze kontakt z obsługą klienta jest miły i nastawiony na pomoc kursantowi. Często bywa drogą przez mękę. 

W przypadku kursów online jeśli nie mamy dostępu do Internetu, po prostu nie możemy ich odtworzyć. Dla niektórych może być to kłopotliwe. 

A gdyby tak to wszystko połączyć?

Biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy każdej z opcji, chcieliśmy stworzyć kurs, który będzie łączył wszystko to, co najlepsze i eliminował elementy, które nie do końca odpowiadają kursantom. 

Stąd zrodził się pomysł absolutnej innowacji, której nie ma jeszcze na rynku, czyli Personal Trainer – Level 1. To, co zdecydowanie wyróżnia ten kurs na tle innych to model hybrydowy, czyli połączenie wiedzy online ze spotkaniami stacjonarnymi. Podstawy opanujesz przerabiając merytoryczne materiały video + wykonując regularnie załączone ćwiczenia, a następnie połączysz to z praktyką biorąc czynny udział w szkoleniach stacjonarnych. Pozwoli ci zdobyć wszystko co potrzebne do zawodu trenera personalnego. 

Co ważne, nie musisz obawiać się o koszt takiego szkolenia. Płacisz za dany miesiąc i w każdej chwili możesz zrezygnować. Do tego będzie to porównywalna kwota do tej, jaką płacisz za karnet na siłowni. Pamiętaj – żadnych umów, dodatkowych kosztów i zobowiązań. 

Zapomnij o stresie związanym z pierwszym dniem pracy. Twoje przygotowanie będzie na tak wysokim poziomie, że nie tylko wyróżnisz się w procesach rekrutacyjnych, ale też bez obaw rozpoczniesz karierę. 

Wiemy też ile pytań może pojawić się już po zakończonym kursie. Zazwyczaj całkiem sporo. Dlatego nie tylko w trakcie, ale również po zakończonym kursie i odebraniu certyfikatu, każdy kursant może liczyć na wsparcie ze strony trenerów prowadzących.

Pamiętamy też o dodatkowych materiałach, takich jak checklisty, umowy, dokumenty, czy różnego rodzaju szablony ułatwiające pracę. 

Czeka na Ciebie 5 kompleksowych modułów przygotowanych we współpracy z najlepszymi specjalistami. A to wszystko zostanie potwierdzone certyfikatem z międzynarodową akredytacją REPS.

Dążymy do tego, żeby to właśnie po naszym kursie A4® Personal Trainer – Level 1 pracodawcy i klienci wiedzieli, że jeśli trafiają na absolwenta tego kursu to czeka ich kontakt z osobą, która bezkompromisowo reprezentuje najwyższą jakość pod każdym względem.

A jak to było kiedyś?

Jeszcze kilka lat temu trenerska rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. Zacznijmy od początku. Pierwszy akt prawnym, który określał wymagania do tego zawodu była ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej. 

Międzyczasie pojawiło się też jeszcze jedno rozporządzenie. Natomiast w październiku 2010 roku nastąpiło sporo zmian. Weszła w życie ustawa o sporcie z 25 czerwca 2010 roku, która zastąpiła obowiązującą ustawę o kulturze fizycznej. 

Z nowej ustawy o sporcie usunięto pojęcie „rekreacji ruchowej, które uwzględniała wcześniejsza ustawa o kulturze fizycznej. Wszelkie zatem aspekty rekreacji ruchowej (w tym fitness oraz treningów personalnych), przestały podlegać regulacjom ustawowym.

Od tego momentu droga do zawodu trenera personalnego stała się zdecydowanie prostsza i mniej wymagająca. Mimo tak dużego ułatwienia nie możemy zapominać, że aby być trenerem, który sam wybiera klientów czeka nas zdobycie potężnej wiedzy.

Podsumowanie

Decyzja, którą drogę wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Każda z nich daje ci mnóstwo możliwości i szans, aby dowiedzieć się czegoś nowego. Przemyśl, która jest najlepsza dla Ciebie. Zastanów się czego oczekujesz i co może maksymalnie sprostać Twoim oczekiwaniom. 

Jeśli chcesz postawić na nowoczesny, hybrydowy model, który pozwoli ci się rozwinąć nie tylko dzięki zdobytej wiedzy, ale również praktyce, zobacz kurs A4® Personal Trainer – Level 1 – KLIK

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2020

Eksperci w tym artykule

No items found

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

1. Ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU199602501132. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie kwalifikacji, stopni i tytułów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegółowych zasad i trybu ich uzyskiwania.https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU200107107383. Wykształcenie a praca zawodowa Polaków – podsumowanie badania Sedlak & Sedlakhttps://rynekpracy.pl/artykuly/wyksztalcenie-a-praca-zawodowa-polakow-podsumowanie-badania-sedlak-amp-sedlak4. Czy należy uregulować prawnie zasady wykonywania zawodu trenera personalnego? – artykuł ekspertahttps://www.branzafitness.com/aspekty-prawne-trenera-personalny/

Progres dzięki nauce

Edukujemy i inspirujemy w zakresie zdrowego trybu życia. Jesteśmy pionierami w walce z chorobami cywilizacyjnymi i wierzymy w progres dzięki nauce.

Potrzebujesz pomocy?

Masz pytanie? Napotkałeś problem techniczny? Przejrzyj nasze artykuły pomocy lub skontaktuj się z nami. 

Zaloguj się

Masz konto w platformie? Zaloguj się!

Zarejestruj się

Dołącz do A4® i rozwijaj się razem z nami!

Built with science 

 © 2021 A4®