Co łączy 78% osób hospitalizowanych na COVID-19?

Jest niepozorna i wcale nie potrzebuje dużo czasu, żeby rozgościć się na dobre. Bagatelizowana, w odczuciu wielu osób określana jako “nic takiego”. Tymczasem nadwaga i otyłość zbiera żniwo w pandemii.
Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

W tym artykule ...

Dr Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w wypowiedzi dla jednej ze stacji radiowych podkreślił, że w trakcie pandemii tyjemy średnio pół kilograma na tydzień. 

Zwrócił również uwagę na kwestię podjadania, bo jak twierdzi – Wydaje nam się, że trochę poskubiemy i nie ma to znaczenia. Tak naprawdę dostarczamy dużą ilość kalorii.

Do tego dochodzi zdecydowana mniejsza ilość aktywności fizycznej, więc warunki do zdobywania dodatkowych kilogramów są wręcz idealne…

Osoby otyłe i z nadwagą są bardziej zagrożone

I trudno z tym dyskutować, zwłaszcza w momencie, kiedy nauka nie pozostawia złudzeń. Badanie CDC wykazało, że około 78% osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 miało nadwagę lub otyłość. 

Spośród 148 494 dorosłych, którzy otrzymali diagnozę Covid-19 podczas przebywania na oddziale ratunkowym lub wizyty w 238 szpitalach w USA w okresie od marca do grudnia, 71 491 było hospitalizowanych. 

Według raportu CDC, spośród przyjętych, 27,8% miało nadwagę, a 50,2% było otyłych. Przypomnijmy, że nadwagę definiujemy jako wskaźnik masy ciała 25 lub więcej, podczas gdy otyłość definiuje się jako wskaźnik BMI 30 lub więcej.

Dane są naprawdę niepokojące, ale to nie koniec…

W marcu obchodziliśmy Światowy Dzień Otyłości, w nawiązaniu do tego dnia Światowa Federacji ds. Otyłości, która współpracuje z WHO wydała raport w którym opisała kilka ciekawych wniosków w kontekście otyłości i koronawirusa.

Bazując na danych z całego świata i opiniach naukowców zauważono, że otyłość wiąże się z większym ryzykiem ciężkiego przejścia Covid-19, w tym z około dwukrotnie większym ryzykiem hospitalizacji.

Zwrócono również uwagę na przetworzoną żywność, która wg badaczy przyczynia się do większej śmiertelności na Covid-19. 

Co ważne, jak czytamy w materiałach źródłowych – Ta współzależność nie dotyczy tylko Covid-19, ale i wielu innych chorób wirusowych układu oddechowego, dlatego musimy uznać otyłość za jeden z głównych czynników sprzyjających rozwijaniu się chorób zakaźnych i już teraz z nią walczyć, by uchronić się przed następnymi pandemiami.Naukowcy starali się zbadać zależność między masą ciała, a pobranymi próbkami. Wnioski z badań okazały się być niepokojące.

Problem rośnie i będzie rósł… 

Jest później, niż nam się wydaje. Według WHO, w 2016 roku problem nadwagi dotykał 39 proc. dorosłej populacji świata, otyłości – 13 proc.

Szacuje się, że 2025 roku medyczne konsekwencje otyłości będą nas kosztować ponad bilion dolarów! A do 2030 roku problem dotknie aż 60% dzieci i młodzieży.

Wszystkie dane i obserwacje nie pozostawiają złudzeń, że to jest problem, który przybiera na sile. Może nas sporo kosztować – nie tylko zdrowia, ale też pieniędzy. Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej dla nas. – podkreśla Wojtek Habało z A4®.

Przyjrzyjmy się temu głębiej

Cały czas mam wrażenie, że pogarszamy sytuację. Zwróćmy chociażby uwagę na słowa, których używamy – kochanego ciałka nigdy za dużo. Obserwuję ruchy typu “ciałopozytywność”, które uważam za szkodliwe w skutkach. Idea jest szlachetna i bardzo potrzebna, natomiast została przejęta przez osoby, które promują otyłość, czyli niebezpieczną i śmiertelną chorobę, jako coś normalnego – komentuje Bartek Szczepaniak z A4®.

Tymczasem tłuszcz może gromadzić się nawet w płucach, co dowiedli naukowcy z University of Western Australia (UWA) w Perth. Dowodami były wnioski przedstawione po analizie próbek płuc pobranych od osób zmarłych podczas sekcji zwłok. 

Próbki pochodziły od 52 osób, z których 15 nie cierpiało na astmę, a 21 chorowało na astmę, ale zmarło z innych przyczyn. Pozostałe osoby, od których pobrano próbki tkanki płuc, chorowało na astmę i zmarło z powodu jej powikłań.

 To pierwsze badanie, które wykazało, że tkanka tłuszczowa gromadzi się w ścianach dróg oddechowych. Analiza wskazała, że ​​ilość obecnego tłuszczu w płucach wzrasta wraz ze wzrostem indeksu masy ciała (BMI). Badania pokazały również, że tłuszcz zmienia normalną strukturę dróg oddechowych i prowadzi do stanu zapalnego w płucach. – czytamy w materiałach źródłowych. 

Zwrócono uwagę na fakt, że potrzebne są dalsze badania, aby pogłębić pierwsze wnioski. Jednak to pokazuje, że otyłość to choroba całego organizmu i w zasadzie ciężko o obszar naszego ciała na który nie wpływa… 

Nie możemy też zapominać, że innymi skutkami otyłości jest cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe na tle miażdżycy i nadciśnienie tętnicze, choroby zwyrodnieniowe kości czy niektóre nowotwory złośliwe. 

Większa ignorancja mniejszych spraw

Osoby otyłe na co dzień doświadczają również obniżenia jakości życia. Akapit wcześniej nakreślił nam poważne skutki, ale jest też wiele innych rzeczy, które stały się ich codziennością. 

Nie możemy przecież zapominać o tym, że dodatkowe kilogramy to źródło braku akceptacji własnego wyglądu, niskiej samooceny, uczucia samotności i większej skłonności do stanów depresyjnych. 

Potrzebujemy #rozRUSZAĆ Polskę

Dlatego jedną z akcji, która uświadamia jakie konsekwencje może nieść za sobą brak ruchu i która wspiera wciąż zamknięte siłownie jest #rozRUSZAMY Polskę zainicjowana właśnie przez nas – A4®. 

Chcemy budować świadomość problemu, inspirować, edukować i współpracować. Dlatego w ramach akcji przygotowaliśmy Pakiet 100+ treści (wraz z grafikami / filmami) gotowymi do wklejenia w social media, czy newsletter. Działamy, łączymy siły i tym sposobem zgromadziliśmy już łącznie kilkaset partnerów! – dodaje Gabriela Bartnik z A4®.

Ale to nie wszystko, w ramach #rozRUSZAMY Polskę uruchomiliśmy viralową akcje na Instagramie. Wystarczy, że pokażesz jak włączasz ruch do swojego życia, oznaczysz nasz, nominujesz bliskie Ci osoby i puścisz to w świat! Możesz zrobić zdjęcie, boomerang, czy krótki film. 

To co, gotowi, żeby trochę się #rozRUSZAĆ? 

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2021

Eksperci w tym artykule

Bartek Szczepaniak

Wojtek Habało

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Polacy przytyli w czasie kwarantanny. SGGW zdradza, jak bardzo
https://radiokolor.pl/wiadomosci/n/6283/polacy-przytyli-w-czasie-kwarantanny-sggw-zdradza-jak-bardzo CDC study finds about 78% of people hospitalized for Covid were overweight or obesehttps://www.cnbc.com/2021/03/08/covid-cdc-study-finds-roughly-78percent-of-people-hospitalized-were-overweight-or-obese.html WHO: otyłość to choroba 800 mln ludzi na świeciehttps://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C86710%2Cwho-otylosc-choroba-800-mln-ludzi-na-swiecie.html Study provides first evidence that fat accumulates in the lungs of overweight and obese peoplehttps://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-10/elf-spf101619.php Otyłość i nadwaga w populacji rozwojowej. Daria Przybylska, Maria Kurowska, Piotr Przybylski. Otyłość i nadwaga – Instytut Żywności i Żywieniahttp://www.izz.waw.pl/strona-gowna/8-edukacja/eufic/82-otyo-i-nadwaga

Progres dzięki nauce

Edukujemy i inspirujemy w zakresie zdrowego trybu życia. Jesteśmy pionierami w walce z chorobami cywilizacyjnymi i wierzymy w progres dzięki nauce.

Potrzebujesz pomocy?

Masz pytanie? Napotkałeś problem techniczny? Przejrzyj nasze artykuły pomocy lub skontaktuj się z nami. 

Zaloguj się

Masz konto w platformie? Zaloguj się!

Zarejestruj się

Dołącz do A4® i rozwijaj się razem z nami!

Built with science 

 © 2021 A4®