Dlaczego branżę fitness czeka rozkwit w najbliższym czasie?

Znam co najmniej 3 osoby, które po przeczytaniu tytułu tego artykułu powiedzą, że to ściema, fałsz i clickbait. Każda z nich jest trenerem personalnym bez pracy od marca 2020. I trudno się temu dziwić, tymczasem mam kilka dowodów na bazie których mogę stwierdzić, że jeszcze przyjdą dobre dni. Dlaczego?
Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

W tym artykule ...

Mieliśmy nadzieję, że to tylko 2 tygodnie zamknięcia. Później mijały kolejne dni,  nastąpiło “lekkie luzowanie” i nastała jesień, a wraz z nią “przyduszenie wirusa”, więc i gospodarki…

Nikogo już nie dziwi, że wielu trenerów przebranżowiło się i zostali np. kurierami. Nie każdy trener zapałał miłością do treningów online, no i trudno się dziwić…

Tysiące klientów też zrezygnowało – nie mają już na to pieniędzy, ciężko o miejsce do ćwiczeń, próbują poskładać własne życie, które legło w gruzach…

To jakim cudem ma być pięknie?

Nie podam Ci konkretnej daty, kiedy branża ruszy. Nie mam takich informacji i nie będę wróżyć, czy przypuszczać. Bo po co?

Do napisania tego tekstu skłoniły mnie pewne obserwacje, którymi za chwilę się z Tobą podzielę. Postanowiłam sprawdzić każdą z nich i znalazłam bardzo przekonujące dane naukowe, które potwierdziły moje przypuszczenia.

Wniosek z moich poszukiwań jest następujący: branża fitness nie tylko przetrwa, ale doświadczy dużych wzrostów w kolejny latach. Dlaczego?

Sprawdźmy to.

Duży problem i jeszcze większa szansa…

Badanie sondażowe przeprowadzone przez firmę Dailyfruits Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe polaków ujawniło kilka ciekawych faktów.

Zostało przeprowadzone w formie ankiety online wśród pracowników polskich firm. Wielkość próby to 602 osoby, a respondenci to osoby pracujące w wieku 18-65 lat.

Ale do rzeczy. Wg raportu 44% Polaków przytyło w okresie pracy zdalnej. Największy wzrost wagi to między 4-6 kg. 

Podczas home office zajadamy stres, tak przyznało 31% ankietowanych. Co więcej, aż 42% wspomniało o pogorszeniu jakości swojej diety – spożywanie większej ilości słodyczy, sięganie po chipsy i słone przekąski.

Z kolei dr Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w wypowiedzi dla jednej ze stacji radiowych przyznał, że potrafimy przytyć nawet pół kilograma na tydzień. 

A teraz szybkie zadanie matematyczne – jeśli uwzględnimy to założenie, ile możemy przytyć w ciągu roku?

Tak, dobrze liczysz – 6 kilogramów!

Jeśli dalej wierzysz, że przyszłość obejdzie się bez trenerów personalnych, to pamiętaj o danych WHO, które pokazują, że do 2025 roku medyczne konsekwencje otyłości będą kosztować ponad bilion (tysiąc miliardów – 1 000 000 000 000) dolarów.

Przypuszczam, że kampanie społeczne i polityka rządów będą zmierzać coraz bardziej w stronę promowania zdrowego stylu życia.

Sytuacja nie wygląda lepiej w przypadku dzieci i młodzieży, szacuje się, że do 2030 roku otyłość dotknie aż 60% z nich!

Nasze biurka i kręgosłupy nie były na to gotowe…

Czy ktoś ma jeszcze biurko w domu? Ja przyznam, że został mi tylko duży stół przy którym wspólnie jemy. Przed pandemią nie widziałam sensu, żeby kupić biurko, w końcu pracowałam głównie z biura.

Później nastał czas pracy zdalnej.

Nie mogę zapomnieć mojej dobrej koleżanki, która regularnie rozmawiała ze mną przez telefon i ze łzami skarżyła się na ból kręgosłupa. Dla niej przepracować 5 dni w domowym zaciszu, które nie było ergonomicznym miejscem pracy = tortura. Nie wiedziała jak siedzieć, żeby nie bolało.

Teraz regularnie bywa u fizjoterapeuty, który powoli pomaga jej odwracać skutki zaniedbań. To kosztowna zabawa, ale nie ma wyboru…

Jej przypadek nie jest jedyny.

Spójrzmy na sondaż przeprowadzony w marcu tego roku przez Benefit Systems. Potwierdza, że aż 86% ankietowanych zmaga się z bólem kręgosłupa. 

I nie zawahamy się użyć L4. Jak pokazują dane ZUS w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich z powodu bólu kręgosłupa blisko 7,4 miliona dni, czyli więcej niż w całym 2019 czy 2018 roku.

Innymi słowy, każdego dnia Polacy spędzili łącznie 20 TYSIĘCY dni na L4 tylko z powodu bólu kręgosłupa.

Przypadek?

Nie tylko ciało Was potrzebuje

Kiedyś ktoś mądry powiedział mi, że bardzo często decydując się na współpracę z trenerem personalnym spędzasz więcej czasu z nim, niż ze swoim najlepszym przyjacielem / przyjaciółką.

Jeśli dobrze zastanowić się nad tym zdaniem, to nasuwają się 2 wnioski:

1. Trenerzy powinni skupić się nie tylko na prawidłowej technice wykonywania ćwiczeń, ale też nauczyć się pracować z człowiekiem i budować z nim zdrową relację,

2. Żyjemy szybko i mamy coraz mniej przyjaciół.

Potwierdzają to badania naukowców z Aalto University School of Science i University of Oxford, którzy zbadali spadek liczby przyjaciół wraz z wiekiem. Przeciętny 25-letni mężczyzna utrzymuje kontakt z 19 osobami, a w wieku 39 lat już tylko z 12 i często to grono obejmuje partnerkę i dzieci. Analogicznie dla 25-letniej kobiety średnia wynosi 17,5 osoby, a dla 39-letniej – 15.

Do czego zmierzam? Istnieje silne połączenie pomiędzy samotnością a depresją, które udowodniono w badaniach. Już teraz na całym świecie ta choroba dotknęła 350 mln ludzi. Koszty jej leczenia w Polsce wynoszą od 1-2,6 mld złotych. 

A to problem, którego po prostu nie możemy bagatelizować, bo może stać się kolejną epidemią. WHO szacuje, że już w 2030 roku to właśnie depresja będzie najczęściej występującą chorobą.

Istnieje mnóstwo danych naukowych, które jednoznacznie wskazują, że ruch jest jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie i leczenie depresji. Dla przykładu – jedno z badań przeprowadzone przez Harvard T.H.Chan School of Public Health udowadnia, że już 15 minut biegania lub godzinny spacer w ciągu dnia zmniejsza ryzyko ciężkiej depresji nawet o 26%.

Wniosek? Coraz więcej osób będzie zwracać się w kierunku branży fitness i nie tylko chcąc poprawić swoją sylwetkę, ale też zadbać o zdrową psychikę.

Przed pandemią rokowania branży fitness były obiecujące

Jak wynika z piątej edycji raportu „The European Health & Fitness Market 2018”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z organizacją EuropeActive rozdrobniony polski rynek usług fitness w kolejnych latach powinien dalej się rozwijać i konsolidować.

Z kolei, że w 2017 roku działało w Polsce 2,5 tysiąca klubów fitness z których korzystało 2,8 mln osób. Dzięki temu rocznie zostawiali 3,68 mld złotych właśnie tam…

Z kolei wartość całego europejskiego rynku fitness w 2017 roku wyniosła 26,6 mld euro i rosła o 3,8 proc. w skali roku. 

A ciągle chcemy być lepsi…

… piękniejsi, szczuplejsi, młodsi. Widzimy w social mediach obecne trendy i wielu z nas nie przechodzi obok nich obojętnie.

W ostatnich latach pojawił się termin “zdigitalizowana dysmorfia”, którego używa się, by opisać przepaść pomiędzy pięknem obserwowanym w mediach społecznościowych, takich jak Instagram, a postrzeganiem własnego piękna przez (głównie) kobiety – choć w ostatnim badaniu młodzi mężczyźni nie odstawali zbytnio od kobiet pod tym względem.

W badaniu z czerwca 2020 naukowcy przekonują, że czujemy się niekomfortowo z powodu wyglądu swojego ciała i odczuwamy presję, by równać do niemożliwych standardów piękna widocznych w mediach społecznościowych.

Pragnienie “instagramowego” wyglądu przyciąga coraz więcej osób do branży fitness.

Jak będą wyglądały kolejne lata w branży fitness?

Zbierzmy zatem całość punkt po punkcie.

Optymizmem napawa sytuacja np. w Wielkiej Brytanii. Dynamiczne tempo szczepień pozwala w dużym stopniu odblokować gospodarkę. Od 12 kwietnia rozpoczęto kolejny etap luzowania. Puby i restauracje obsługują klientów na zewnątrz, otwarto salony fryzjerskie, wszystkie sklepy i … siłownie!

A przypomnijmy, że jeszcze kilka miesięcy temu sytuacja była tam bardzo niepokojącą, przykładowo, liczba zgonów w UK 18 stycznia wynosiła 8,739.

W Izraelu szczepienia na dobre ruszyły w grudniu minionego roku, a już w marcu 60% społeczeństwa była zaszczepiona. W sieci pojawiają się również wpisy od polaków, którzy mieszkają tam na stałe i z ich relacji wynika, że wracają do normalności, a jednocześnie strach związany z koronawirusem powoli się ulatnia.

To fakt, że w Wielkiej Brytanii, czy w Izraelu powrót do normalności następuje stosunkowo szybko. Są to kraje, które są w czołówce, jeśli chodzi o szczepienia…

Wg danych z 12 kwietnia pochodzących ze strony ourworldindata.org w Polsce mamy 7 784 384 zaszczepionych. Europejski Urząd Statystyczny podaje, że w kraju żyje 37,97 miliona osób (stan na 2019 rok).

Mogłoby być lepiej? Na pewno.

Jednak skoro widzimy, że pierwsze kraje wracają do normalności, przyjdzie pora i na nas. Być może później, być może jeszcze sporo na to poczekamy, ale ten czas tak czy inaczej nadejdzie. 

A kiedy złapiemy oddech, a branża fitness otworzy się, tysiące osób z różnymi dolegliwościami będzie potrzebowało pomocy.

Teraz to od Ciebie zależy, czy to Ty będziesz osobą, która im pomoże? Wykwalifikowanym trenerem gotowym na wyzwania? Przygotowanym nie tylko merytorycznie, ale też przeszkolonym z obsługi klienta?

Wybór należy do Ciebie. Rynek nie zniesie bylejakości, dlatego stworzyliśmy najlepszy kurs trenerski – A4® Personal Trainer. Więcej o nim przeczytasz TUTAJ.

Koniecznie podrzuć link do tego artykułu osobie, która straciła nadzieję. Jeszcze będzie pięknie.

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2021

Eksperci w tym artykule

No items found

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Raport z badania sondażowego Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe polaków
Polacy przytyli w czasie kwarantanny. SGGW zdradza, jak bardzohttps://radiokolor.pl/wiadomosci/n/6283/polacy-przytyli-w-czasie-kwarantanny-sggw-zdradza-jak-bardzoWHO: otyłość to choroba 800 mln ludzi na świeciehttps://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C86710%2Cwho-otylosc-choroba-800-mln-ludzi-na-swiecie.html Badanie MultiSport Index 2020 „Aktywność fizyczna Polaków wymaga wsparcia” zostało zrealizowane przez Kantar na zlecenie Benefit Systems (twórcy Programu MultiSport) na reprezentatywnej, losowej próbie 1200 Polaków powyżej 18. roku życia (wrzesień 2020), losowej próbie 1000 Polaków powyżej 18. roku życia (kwiecień 2020) oraz losowej próbie 1800 Polaków powyżej 18. roku życia (styczeń 2020). Badania przeprowadzono z wykorzystaniem techniki wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI) w dniach od 15 stycznia do 29 stycznia 2020 roku, od 23 do 30 kwietnia 2020 roku oraz od 21 sierpnia do 7 września 2020 roku.The Mental Health Benefits of Exercisehttps://www.helpguide.org/articles/healthy-living/the-mental-health-benefits-of-exercise.html Depression and Other Common Mental Disorders – Global Health Estimateshttps://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/254610/WHO-MSD-MER-2017.2-eng.pdfWHO: Za 10 lat depresja będzie najczęstszą chorobąhttps://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/181503,who-za-10-lat-depresja-bedzie-najczestsza-choroba Depresja – analiza kosztów ekonomicznych i społecznychhttps://izwoz.lazarski.pl/projekty-badawcze/raport-nt-depresji/ Rynek fitness w Polsce rośnie dzięki firmowym kartom sportowym oraz tanim karnetomhttps://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/Rynek-fitness-w-Polsce-rosnie-dzieki-firmowym-kartom-sportowym.html Majątek wyciśnięty na siłowni, czyli jaka jest kondycja fit-biznesów w Polscehttps://www.forbes.pl/biznes/biznes-na-klubach-fitness-ile-jest-silowni-w-polsce-i-jak-sie-na-nich-zarabia/7vztz7w Z klubów fitness korzysta w Polsce 3 mln osób. Zostawili w nich 3,7 mld złhttps://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kluby-fitness-raport-deloitte-wyniki,3,0,2403587.html Sex differences in social focus across the life cycle in humanshttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4852646/ Relationship Between Loneliness, Psychiatric Disorders and Physical Health ? A Review on the Psychological Aspects of Lonelinesshttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4225959/ Fear the Instagram: beauty stereotypes, body image and Instagram use in a sample of male and female adolescentshttps://www.researchgate.net/publication/341455300_Fear_the_Instagram_beauty_stereotypes_body_image_and_Instagram_use_in_a_sample_of_male_and_female_adolescents The United Kingdom Situationhttps://covid19.who.int/region/euro/country/gb

Progres dzięki nauce

Edukujemy i inspirujemy w zakresie zdrowego trybu życia. Jesteśmy pionierami w walce z chorobami cywilizacyjnymi i wierzymy w progres dzięki nauce.

Potrzebujesz pomocy?

Masz pytanie? Napotkałeś problem techniczny? Przejrzyj nasze artykuły pomocy lub skontaktuj się z nami. 

Zaloguj się

Masz konto w platformie? Zaloguj się!

Zarejestruj się

Dołącz do A4® i rozwijaj się razem z nami!

Built with science 

 © 2021 A4®