Motywacja do diety. Jak ją odnaleźć u pacjenta na dłużej niż tydzień?

O rety, już widzę komentarze pod tym wpisem o treści “a mi udało się zmotywować pacjenta na 2 tygodnie”, a później “ja byłam lepsza - udało mi się 3!”. Niezależnie ile, gratuluję Ci i jestem z Ciebie dumna. A teraz zostań ze mną i rozpracujmy motywację trochę głębiej i … na dłużej.
Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

W tym artykule ...

Wierzę, że jako specjalista w swoim gabinecie nie raz widzisz osoby, które chciałyby zrobić coś ze sobą, ale twierdzą, że brakuje im motywacji. Mnóstwo dietetyków zauważa brak motywacji u pacjentów, czasami do tego dochodzi mijanie się z prawdą, czy unikanie kontaktu, ale to temat na inny wpis…

Dzisiaj rozpracujmy motywację na tyle, żeby wiedzieć jak pomagać.

Jak się zmotywować do diety – przyjrzyjmy się temu bliżej

Motywacja – to nie stała cecha charakteru, a  wewnętrzny stan gotowości do zmiany. Może ulegać zmianom w czasie, zależnie od sytuacji.

Wyróżniamy motywację  pozytywną i negatywną, czyli mówimy  trochę o działaniu „do” i „od”. Pierwsza wiąże się z dążeniem DO zdobycia danej wartości. Negatywna podejmuje działanie, żeby OD czegoś uciec.

Oba rodzaje motywacji mogą być skuteczne, natomiast badania pokazują, że jeżeli myślimy o procesie zmiany rozłożonym w czasie, to lepsze jest motywowanie się „do”, czyli wersja pozytywna.

Możemy również uwzględnić motywację wewnętrzną i zewnętrzną.

Motywacja wewnętrzna jest stymulowana przez czynniki wewnętrzne, związane z osobistym odbiorem sytuacji.

Motywacja zewnętrzna jest stymulowana jest przez czynniki związane z odbiorem działań przez osoby trzecie – nagrody, pochwały.

Ok, krótki wstęp za nami. Teraz trzy krótkie, weryfikujące pytania, które pokażą czy twój pacjent ma szansę dojść do zamierzonego celu.

  • Czy chce Pan/i przeprowadzić zmianę?
  • Czy wierzy Pan/i, że się uda?
  • Czy jest Pan/i gotowa do przeprowadzenia zmiany?

Jeśli odpowiedź na każde z pytań brzmi “tak”, twój pacjent ma duże szanse na dojście do celu. Jeśli natomiast któraś z odpowiedzi brzmiała “nie”, to o dalszych krokach mówimy w kursie Psychodietetyka w Praktyce. Zobacz TUTAJ.

Motywacja do treningu

Bo jeśli dieta, to i trening. Ten nieodłączny duet to najlepsze rozwiązanie. Twój pacjent powinien czuć, że zmiana, której dokonuje jest ważna, a co więcej, musi wierzyć, że można przeprowadzić ją efektywnie.

Świetnie, jeśli ty, jako specjalista, skoncentrujesz się na konkretnych zachowaniach o których mówi pacjent i podkreślisz jego mocne strony. Dowartościowanie jest wyrazem uznania, a dzięki wysłuchaniu możemy wyłapać cechy warte uwagi, np. wytrwałość, determinację, siłę ducha, czy gotowość do stawiania sobie wyzwań.

Na to wszystko jest metoda…

Czym jest dialog motywujący?

To oparty na współpracy styl rozmowy, służący umocnieniu u osoby jej własnej motywacji i zobowiązania do zmiany. DM polega na takim przeprowadzaniu rozmowy tak, aby pacjenci sami przekonali się do zmiany, opierając się na własnych wartościach i interesach.

Celem DM jest wydobycie od pacjenta informacji na temat powodów i potencjalnych przyczyn zmiany oraz poddanie mu różnych możliwości. Pacjentów łatwiej przekonuje to, co słyszą z własnych ust.

O czterecha zasadach  Dialogu Motywującego powiemy Ci w kursie Psychodietetyka w Praktyce, a szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Podsumowując…

Psychodietetyka to obszerna dziedzina łącząca w sobie wiele obszarów i pozwalająca na dotarcie do pacjenta. Dzięki niej jesteśmy w stanie odkryć więcej przy użyciu odpowiednich technik i pytań oraz sprawić, że motywacja zostanie z pacjentem na dłużej.

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2021

Eksperci w tym artykule

No items found

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Miller W.R., Rollnick S., Wywiad Motywujący. Jak przygotować ludzi do zmiany, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków; 2010.
Studzińska-Makara M., Komunikacja z pacjentem, Czelej Wydawnictwo, Lublin 2012.

Progres dzięki nauce

Edukujemy i inspirujemy w zakresie zdrowego trybu życia. Jesteśmy pionierami w walce z chorobami cywilizacyjnymi i wierzymy w progres dzięki nauce.

Potrzebujesz pomocy?

Masz pytanie? Napotkałeś problem techniczny? Przejrzyj nasze artykuły pomocy lub skontaktuj się z nami. 

Zaloguj się

Masz konto w platformie? Zaloguj się!

Zarejestruj się

Dołącz do A4® i rozwijaj się razem z nami!

Built with science 

 © 2021 A4®