Przygotowanie Motoryczne: Od czego zacząć?

Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

W tym artykule ...

Przygotowanie motoryczne staje się coraz popularniejsze i coraz więcej osób zaczyna interesować się tym tematem. Powstaje mnóstwo kursów i szkoleń, wydawane są nowe książki i publikacje, czy wreszcie pojawiają się tłumaczenia materiałów zza granicy. 

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: „co to jest przygotowanie motoryczne?”

 1. Po pierwsze nie szkodzić
  Musimy pamiętać, że praca trenera polega na pracy z ludźmi. Warto wziąć pod uwagę bilans zysków i strat. Czy dany bodziec treningowy będzie optymalny czy też ćwiczenie lub metoda treningowa w dużym procencie może zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji.
 2. Poprawa parametrów sportowca – to logiczne. Ktoś trenuje po to, aby być lepszym w danej dyscyplinie sportu. Jeśli przez 12 miesięcy wykonujemy ten sam plan treningowy i nasze parametry nie poprawiają się to znaczy, że coś poszło nie tak.
 3. Prewencja urazów – temat bardzo szeroki i często kontrowersyjny. Nie jesteśmy w stanie w 100% uchronić kogoś od kontuzji. Możemy wpłynąć na zmniejszanie ryzyka wystąpienia urazu w przyszłości, pracować nad techniką czy optymalizacją ruchu, ale nie przewidzimy jak zachowa się przeciwnik na boisku, czy w jakim stanie będzie nawierzchnia, po której poruszają się zawodnicy.
 4. Zwiększenie poziomu cech motorycznych – ten podpunkt bezpośrednio odnosi się do poprawy parametrów. Bo w procesie treningowy o to właśnie będzie bezpośrednio chodziło – zawodnik ma być silniejszy, mocniejszy, szybszy czy bardziej wytrzymały.
 5. Środek stymulacji rozwoju – jak możemy pracować z dziećmi od najmłodszych lat, wpływać na ich kształtowanie czy rozwój.

Trzeba wziąć również pod uwagę takie czynniki jak:

 • wiek – inne środki treningowe będziemy stosować z dziećmi w wieku 10 lat, a nieco inne w pracy z profesjonalnym sportowcem
 • płeć – rozpatrując to w kontekście pracy z dziećmi i młodzieżom, czy w różnicach hormonalnych, optymalnego bodźca treningowego oraz możliwości regeneracji
 • budowa ciała – wzrost, waga, długość kończyn – nie każdy będzie predysponowany do gry w siatkówkę czy koszykówkę
 • uzdolnienia ruchowe – przede wszystkim chodzi o przyswajanie nowych form ruchu, rozumienie danej dyscypliny sportu, umiejętności techniczne i taktyczne.

Do kwestii związanych z przygotowaniem motorycznym możemy podchodzić z różnych perspektyw, zdobytej wiedzy i doświadczenia, jednak zazwyczaj główne cele będą podobne.

Nie bez znaczenia w pracy trenerskiej będzie ciągły rozwój, pogłębianie wiedzy i swojego warsztatu, aby dawać swoim podopiecznym jak najbardziej optymalne metody i środki treningowe. Przez dostęp do Internetu nasze źródła wiedzy są praktycznie nieograniczone – książki, badania, szkolenia czy artykuły. Ale trzeba do tego sięgnąć i wykorzystać możliwości, które daje nam dzisiejszy świat. 

(Jeśli szukasz najlepszego kursu z Przygotowania Motorycznego, to sprawdź nasz kurs – KLIK)

Co chwile pojawiają się nowe badania czy doniesienia płynące ze świata nauki i warto być z tym na bieżąco, a nie tylko bazować na wiedzy, która była dostępna w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ten, kto się nie rozwija, ten się cofa…

Warto testować i weryfikować nowe informacje czy doniesienia – coś może brzmieć świetnie w teorii, a w praktyce może nigdy nie znaleźć sensownego zastosowania. Powinniśmy również analizować tą wiedzę – zobaczyć na jakich grupach badawczych prowadzone dane badanie, kto w nim uczestniczył oraz jak długo ono trwało.

Ostatnia aktualizacja: 1 lipca 2020

Eksperci w tym artykule

No items found

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Progres dzięki nauce

Edukujemy i inspirujemy w zakresie zdrowego trybu życia. Jesteśmy pionierami w walce z chorobami cywilizacyjnymi i wierzymy w progres dzięki nauce.

Potrzebujesz pomocy?

Masz pytanie? Napotkałeś problem techniczny? Przejrzyj nasze artykuły pomocy lub skontaktuj się z nami. 

Zaloguj się

Masz konto w platformie? Zaloguj się!

Zarejestruj się

Dołącz do A4® i rozwijaj się razem z nami!

Built with science 

 © 2021 A4®