Najczęściej błędy wynikają z niedostosowania schematu treningowego do właściwego celu treningowego. Dla przykładu stosowanie typowego kulturystycznego splitu przez sportowców:
Szczególnie w sporcie naszym celem nie będzie trening typowo kulturystyczny i wykonywanie dużej ilości ćwiczeń izolowanych. – dodaje Michał Tkacz, trener przygotowania motorycznego.
Błąd 1 – Pomijanie rozgrzewki
Czekamy na trening, jest w nas mnóstwo energii i chcemy działać. Pomijamy rozgrzewkę szybko przechodząc do właściwego treningu. Tymczasem nierozgrzanie w odpowiedni sposób mięśni może skutkować kontuzjami. Co więcej, to właśnie poprawnie wykonana rozgrzewka pozwala osiągać lepsze efekty w treningu i przygotowuje nas do dalszej jego części.
Błąd 2 – Niedostosowanie ciężaru do możliwości
Tutaj kolejny raz ambicje biorą górę. Decydując się na większe obciążenia, mamy nadzieję, że upragnione efekty zauważymy szybciej. Problem w tym, że kiedy na starcie pójdziemy na całość, grożą nam nadwyrężenia. W konsekwencji szybko tracimy siłę na kolejne powtórzenia.
Błąd 3 – Skupienie na jednej partii
Myślę, że każdy z nas ma jakąś partię swojego ciała, na której szczególnie nam zależy i mówiąc krótko – ciśniemy. Gdy wkrada się monotonia, zbudowanie proporcjonalnej sylwetki staje się wyzwaniem. Warto pamiętać o odpowiednim doborze bodźców w planowaniu procesu treningowego.
Jak uniknąć błędów w treningu siłowym?
Jak mawiał klasyk “najpierw wiedza, potem rzeźba”. Bez podstawowej wiedzy treningowej nie możemy liczyć na spektakularne efekty. Zanim chwycimy za większe ciężary, powinniśmy do perfekcji opanować prawidłową technikę. Szczególnie, gdy zależy nam na tym, by stopniowo progresować bodźce treningowe.