Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym bywalcem siłowni, czy dopiero zaczynasz, zapoznaj się z poradami, które pomogą ci osiągnąć cele związane z kondycją!
1. Przecenianie swojej siły i wytrzymałości
Choć błąd ten dotyczy głównie mężczyzn, kobiety również mogą paść jego ofiarą. Zaczynanie od dużych ciężarów lub zbyt wielu powtórzeń podczas treningu może spowodować kontuzję. Początkujący mają tendencję do zbytniego zapału i niecierpliwego zwiększania ciężaru podczas kilku pierwszych treningów.
Budowanie siły i wytrzymałości wymaga czasu. I jeśli oznacza to, że musisz zacząć od podnoszenia 2- lub 5-kilogramowych ciężarów i wykonywania tylko kilku powtórzeń, to niech tak będzie.
Gdy już przyzwyczaisz się do takiego poziomu ćwiczeń, możesz przejść do większych ciężarów i większej liczby powtórzeń. Robisz to dla siebie, więc nie przejmuj się innymi osobami na siłowni i ich opiniami – ci, którzy wiedzą, co robią i naprawdę dbają o kondycję, nigdy by cię nie osądzili.
2. Czekanie z piciem podczas treningu, aż będziesz spragniony
Chwileczkę – czy woda nie jest dobra dla Ciebie podczas treningu? Odpowiedź brzmi: tak. Ale sztuczka polega na tym, by pić, zanim organizm wyśle ci sygnał o pragnieniu. W tym momencie jesteś już odwodniony.
Wprowadź obowiązek picia płynów przed, w trakcie i po sesji treningowej, cały czas wyprzedzając o krok sygnały swojego organizmu.
3. Niedbałość
Zła forma ćwiczeń jest niestety powszechna na siłowniach. O wiele skuteczniej jest wybrać niższy poziom, tempo lub ciężar i wykonać ćwiczenie prawidłowo, niż wykonywać je zbyt szybko lub zbyt intensywnie, stosując złą formę i impet.
Zmniejsz intensywność do punktu, w którym jesteś w stanie utrzymać dobrą technikę.
Przykładem złej formy może być opieranie się na poręczach schodów lub huśtanie hantli poprzez przesuwanie łokcia w przód i w tył podczas ćwiczenia bicepsa.
4. Zbyt długie przerwy
To prawda, że nie należy przesadzać z ilością ćwiczeń, ale zbyt długie przerwy między nimi mogą zmniejszyć korzyści z treningu i narazić Cię na kontuzje.
Pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami należy zachować około 30-60 sekund przerwy, co zwykle wystarcza na przejście do następnej stacji (lub rozpoczęcie kolejnej serii) i przygotowanie się do ćwiczeń.
Powinieneś ćwiczyć na tyle intensywnie, by lekko się spocić, pobudzić bicie serca i poczuć satysfakcję z ukończonego treningu.
5. Cardio przed podnoszeniem ciężarów
Oto błąd częściej popełniany przez panie, choć obie płcie wybierają trening cardio, gdy próbują schudnąć.
Jako strategia utraty tłuszczu, powinieneś wykonywać cardio po podnoszeniu ciężarów, a nie przed. Podnoszenie ciężarów polega na zwiększeniu intensywności bodźców dla mięśni, czego nie możesz zrobić, jeśli jesteś wyczerpany treningiem aerobowym.
Z drugiej strony, ćwiczenia cardio polegają na ciężkiej pracy. Jeśli Twoje mięśnie są zmęczone, nadal możesz ciężko pracować, podnieść tętno i spalić mnóstwo kalorii. W skrócie: Podnoszenie ciężarów opiera się na wydajności, a kondycja na wysiłku.