🎊 Rozwijaj się w 2025 roku! z kodem 2025 zniżki aż do -25%! 🎊

Do końca pozostało

Godzin
Minut
Sekund

Trening siłowy a ból kręgosłupa

Trenując siłowo – szczególnie z wykorzystaniem sztang – mogą pojawić się problemy z kręgosłupem. Konkretnie pojawia się ból w odcinku lędźwiowym lub piersiowym. Z czego on wynika i co robić, aby zapobiegać bólom podczas treningu?

Trenując siłowo – szczególnie z wykorzystaniem sztang – mogą pojawić się problemy z kręgosłupem. Konkretnie pojawia się ból w odcinku lędźwiowym lub piersiowym. Z czego on wynika i co robić, aby zapobiegać bólom podczas treningu?

Sprawdź swoją technikę

Przede wszystkim sprawdź, czy na pewno ćwiczysz prawidłowo technicznie. Takie ćwiczenia jak np. martwy ciąg wymagają zgięcia w biodrach i pozostawienia pleców na całej długości w linii prostej.

Tymczasem być może opuszczając sztangę w dół zginasz się w odcinku lędźwiowym. Patrząc w lustro zauważysz, że plecy się zaokrągliły. W tej pozycji odcinek lędźwiowy kręgosłupa może odczuwać przeciążenie, napinać się, a w efekcie boleć.

Kolejnym najczęściej popełnianym błędem technicznym jest pogłębianie lordozy lędźwiowej podczas ćwiczeń rąk i barków. Uginanie przedramion (ze sztangą prostą lub łamaną) lub wyciskanie sztangi nad głową stojąc powoduje wypychanie bioder w przód.

Znów dochodzi tutaj do nadmiernej eksploatacji odcinka lędźwiowego. Tymczasem można go nie angażować. Wystarczy ustawić miednicę w pozycji neutralnej oraz napiąć brzuch. Spięte mięśnie brzucha będą pomocne w utrzymanie prostej sylwetki.

Sprawy wagi ciężkiej

Trenujesz siłowo i chcesz robić progresy – ok, ale pamiętaj że nie będziesz ich robić jeśli ciągle będziesz brać na siebie zbyt duży ciężar. Tak, tak – zbyt duże obciążenie to najczęstsza przyczyna bólu kręgosłupa.

Twoje ciało nie jest jeszcze gotowe na tak duży gabaryt, w związku z czym kompensuje pracę rąk poprzez wygięcie kręgosłupa. A już zapewne wiesz czym to skutkuje.

Pas na pas

Trenując musisz zatem pamiętać, aby dobierać odpowiedni ciężar do swoich możliwości i ćwiczyć prawidłową techniką. A jeśli to nie pomaga możesz się też wesprzeć pasem do ćwiczeń siłowych.

Pas stabilizuje odcinek lędźwiowy, daje mu wsparcie, poprawia równowagę i zwiększa stabilizację zmniejszając ryzyko wystąpienia urazu kręgosłupa. Stosuj go jednak wyłącznie jako dodatkowe wsparcie – priorytetem jest wzmocnienie mięśni brzucha, które stanowią naturalny dla kręgosłupa pas.

Dołącz do A4!

Chcesz rozwijać się w treningu lub dietetyce? Załóż konto w platformie A4 i wybierz swój pakiet edukacyjny!

+50 tys. osób w platformie