🌺☀️ Letnia okazja! -24% z kodem LATO☀️🌺

Do końca pozostało

Dni
Godzin
Minut
Sekund

🌸🌞 Użyj teraz kod MAJOWKA i zgarnij -30% na kursy🌞🌸

Do końca pozostało

Dni
Godzin
Minut
Sekund

🌸🌞 Uwaga w maju z kodem MAJ24 odbierz -25% na VIP i Kierunki! 🌞🌸

Do końca pozostało

Dni
Godzin
Minut
Sekund

🌷 Dzień KOBIET w A4 – 22% z kodem: KOBIETA 🌷

Do końca pozostało

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Jak wspomagać regenerację wątroby? 

Komórki wątroby regenerują się tylko do pewnego stopnia, ale gdy przekroczymy pewien punkt krytyczny w zniszczeniach wątroby – to jedynie możemy uratować się przeszczepem. Jak więc dbać o wątrobę i regenerację jej komórek – hepatocytów – na co dzień?

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka, który odpowiada za szereg funkcji. Co ważne – jest to narząd, który – jeśli zostanie zniszczony przez jakieś czynniki – nie może być wyleczony. Komórki wątroby regenerują się tylko do pewnego stopnia, ale gdy przekroczymy pewien punkt krytyczny w zniszczeniach wątroby – to jedynie możemy uratować się przeszczepem. Jak więc dbać o wątrobę i regenerację jej komórek – hepatocytów – na co dzień?

Zmienić życie dla wątroby?

Zanim przejdziemy do opisu składników diety i suplementów dla wątroby, warto wymienić pewne aspekty z naszego stylu życia, które mogą mieć wpływ na funkcje wątroby i jej zdrowie. Na co warto zwrócić uwagę, by wątrobie żyło się lepiej?

 • Ograniczanie używek – papierosów, alkoholu (!) i innych;
 • Zwiększenie aktywności fizycznej – poprawia przepływ krwi w organizmie, sprzyja niwelowaniu ilości tłuszczu w organizmie;
 • Unikanie ekspozycji na toksyny (w tym pleśń) oraz na nadmiar leków (zwłaszcza trzeba uważać na nieprzemyślane stosowanie leków z grupy NLPZ – niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do których należy np. aspiryna; ponadto trzeba uważać na paracetamol – wątroba się z nim bardzo nie lubi!);
 • Stosowanie zdrowej diety, bogatej w zdrowe tłuszcze i składniki dobroczynne dla wątroby (o tym więcej piszemy poniżej);
 • Dbanie o higienę i niwelowanie ryzyka chorób, w tym chorób wirusowych wątroby.

Dieta dla zdrowej wątroby

Jak powinna wyglądać dieta wspomagająca regenerację hepatocytów? Przede wszystkim powinna zawierać głównie nisko przetworzoną żywność, świeże produkty – owoce, warzywa, chude mięsa, tłuste ryby, oleje roślinne, orzechy. Spośród produktów szczególnie korzystnych dla regeneracji hepatocytów należy wyróżnić:

 • Kurkumę,
 • Grejpfruty,
 • Czarnuszkę,
 • Zieloną herbatę i chlorellę,
 • Ostropest plamisty,
 • Karczoch zwyczajny,
 • Goździki,
 • Imbir,
 • Buraki, 
 • Warzywa kapustne (np. brukselkę, kalafior, brokuł).

Spośród suplementów najlepiej wybierać te na bazie karczocha, ostropestu i kurkumy. Zawierają one związki takie, jak cynaryna, sylimaryna i kurkumina o działaniu silnie antyoksydacyjnym i przeciwdrobnoustrojowym. Jednak zarówno w kontekście diety, jak i suplementów, należy pamiętać o regularności oraz cierpliwości. Efekty ich działania będą długofalowo widoczne wówczas, gdy włączymy te korzystne produkty do codziennego menu, a nie tylko od święta.

Literatura:

 1. Muriel P. i wsp.: Silymarin protects against paracetamol-induced lipid peroxidation and liver damage. J Appl Toxicol., 1992, 12, 6, 439-442.
 2. Colak E. i wsp.: The hepatocurative effects of Cynara scolymus L. leaf extract on carbon tetrachloride-induced oxidative stress and hepatic injury in rats. Springerplus, 2016, 5, 216.
 3. Iqbal M. i wsp.: Dietary supplementation of curcumin enhances antioxidant and phase II metabolizing enzymes in ddY male mice: possible role in protection against chemical carcinogenesis and toxicity. Pharmacol Toxicol., 2003, 92, 1, 33-38.

Dołącz do A4!

Chcesz rozwijać się w treningu lub dietetyce? Załóż konto w platformie A4 i wybierz swój pakiet edukacyjny!

+50 tys. osób w platformie