🌺☀️ Wakacje w A4 -30% z kodem WAKACJE24☀️🌺

Do końca pozostało

Dni
Godzin
Minut
Sekund

🌸🌞 Użyj teraz kod MAJOWKA i zgarnij -30% na kursy🌞🌸

Do końca pozostało

Dni
Godzin
Minut
Sekund

🌸🌞 Uwaga w maju z kodem MAJ24 odbierz -25% na VIP i Kierunki! 🌞🌸

Do końca pozostało

Dni
Godzin
Minut
Sekund

🌷 Dzień KOBIET w A4 – 22% z kodem: KOBIETA 🌷

Do końca pozostało

Dni
Godzin
Minut
Sekund

🌴🏖️ Wakacje w A4! Użyj kodu WAKACJE24 i odbierz wakacyjną zniżkę aż -30% 🏖️🌴

Do końca pozostało

Dni
Godzin
Minut
Sekund

✏️🚌 Wracamy do szkoły! Użyj kodu SZKOŁA i odbierz -25% na kursy w A4! 🚌✏️

7 sposobów jak muzyka może poprawić lub zepsuć Twój trening

Twoje ulubione kawałki mają rzeczywiste działanie zwiększające wydajność. Nie bez powodu w wielu maratonach i biegach obowiązuje zakaz słuchania muzyki …

… zwłaszcza dla zawodowców i osób, które chcą zdobyć medal. Muzyka może dać Ci przewagę nad konkurencją i uratować zdrowie podczas wyczerpującego treningu.

Większość z nas sięga po dobrą playlistę, aby ćwiczenia były przyjemniejsze i motywowały nas do działania. Dobra wiadomość jest taka, że potwierdzają to badania naukowe. 

Oto 7 powodów, dla których warto podkręcić lub ściszyć muzykę podczas następnej sesji na siłowni.

1. Dzięki muzyce łatwiej wyjdziesz na trening

Nie masz ochoty zakładać ubrań do ćwiczeń i wychodzić z domu? Najwyższy czas włączyć muzykę. Muzyka może pomóc zmotywować Cię do ruchu. Jedno z badań wykazało, że słuchanie muzyki może pomóc w rozpoczęciu biegu i zachęcić do dalszego działania.

2. Będziesz ćwiczyć ciężej (i nawet tego nie zauważysz)

Czujesz zastój? Spróbuj dodać do następnej sesji na siłowni kilka wybranych wcześniej piosenek. Jedno z badań wykazało, że uczestnicy pedałowali na rowerku z większym zaangażowaniem, gdy słuchali muzyki, ale nie stwierdzili, że dodatkowy wysiłek był bardziej nieprzyjemny niż wolniejsze pedałowanie bez muzyki.

Liczne badania wykazały, że muzyka ma szczególny wpływ podczas powtarzalnych, wytrzymałościowych czynności. Wybór muzyki, która najbardziej Ci odpowiada, może zwiększyć wydajność i zmniejszyć odczuwany wysiłek.

Innymi słowy, słuchanie muzyki może sprawić, że trening stanie się łatwiejszy lub zachęcić Cię do cięższej pracy bez poczucia, że to robisz.

3. Dobry bit może Cię pobudzić

Muzyka może poprawić Twój nastrój i sprawić, że będziesz gotowy do walki. O ile tempo i głośność mają wpływ na to, jak muzyka wpływa na Twoją wydajność, o tyle jeszcze ważniejsze jest to, jak muzyka wpływa na Twoje samopoczucie.

Nie ma idealnej muzyki treningowej dla każdego. Wspomnienia, które przywołują piosenki – a nawet słowa piosenki, których nie możesz nie wyśpiewać – mają ogromną moc i są bardzo osobiste. Najważniejsze jest to, jak dana piosenka lub playlista wpływa na Twoje samopoczucie.

4. Muzyka może też Cię uspokoić

Tak, możesz być zbyt pobudzony. Wolniejsza muzyka, od 80 do 115 uderzeń na minutę (BPM), może pomóc Ci zwolnić tętno i zmniejszyć niepokój przed wyścigiem, meczem lub szczególnie intensywnym treningiem.

Jak wynika z przeglądu opublikowanego w czasopiśmie „The Sport Journal”, bity mają znaczenie, ale również słowa i sposób, w jaki odbierasz muzykę, mogą wpłynąć na Twoje emocje i pomóc Ci odzyskać kontrolę.

Według wniosków z niewielkiego badania, słuchanie muzyki może także pomóc uniknąć „duszenia się”, czyli wahania się przed podjęciem działania podczas uprawiania sportu, a także wyrwać się z zamyślenia.

5. Poprawia koordynację

Nie musisz tańczyć do rytmu, żeby muzyka wpłynęła na Twój sposób poruszania się. Niezależnie od rodzaju ruchu, muzyka zachęca do rytmicznego poruszania się.

Badanie wykazało, że słuchanie muzyki, która sprawia Ci przyjemność, zwiększa aktywność elektryczną w regionach mózgu odpowiedzialnych za koordynację ruchów. Dlatego właśnie dobry rytm sprawia, że zajęcia aerobiku lub HIIT stają się łatwiejsze do wykonania. Twoje ciało w naturalny sposób chce poruszać się zgodnie z rytmem.

6. Muzyka pomoże Ci przesunąć granice swoich możliwości

Nic tak nie hamuje wspaniałego treningu, jak zmęczenie. Muzyka może pomóc Ci zmienić postrzeganie swoich ograniczeń, blokując część zmęczenia.

Badanie z udziałem 12 mężczyzn wykazało, że gdy słuchali oni muzyki w różnych tempach podczas jazdy na rowerze, pracowali ciężej przy szybszej muzyce i cieszyli się nią bardziej niż wolniejszymi utworami.

Odpowiednia muzyka może odwrócić Twoją uwagę od dodatkowego wysiłku i sprawić, że nie będziesz świadomy zwiększonego wysiłku. Oznacza to, że można ćwiczyć ciężej i ogólnie lepiej, nie czując, że się jest zmęczonym.

Nie można jednak całkowicie przekroczyć granic możliwości swojego organizmu. Muzyka jest znacznie mniej skuteczna w obniżaniu postrzeganego poziomu wysiłku, gdy pracujesz na maksimum swoich możliwości.

7. Szybciej się zregenerujesz

Obniż tętno i szybciej odzyskaj siły po treningu, słuchając wolnej muzyki. Badanie z udziałem 60 uczestników wykazało, że wolna muzyka obniża ciśnienie krwi, spowalnia tętno i przyspiesza czas regeneracji.

Naukowcy zauważyli również, że regeneracja przy wolnej muzyce była szybsza niż przy ciszy lub szybkiej muzyce.

Inne badanie z udziałem 12 uczestników wykazało, że podczas gdy szybka muzyka może poprawić intensywność treningu, wolna muzyka może pomóc w szybszym powrocie do tętna spoczynkowego.

Oznacza to, że słuchanie kojących rytmów może zmniejszyć stres sercowy i przyspieszyć regenerację, dzięki czemu szybciej będziesz gotowy do kolejnego treningu. Odpowiednie utwory mogą także pomóc Ci pozbyć się stresu. Stres opóźnia regenerację i negatywnie wpływa na wydajność.

Dołącz do A4!

Chcesz rozwijać się w treningu lub dietetyce? Załóż konto w platformie A4 i wybierz swój pakiet edukacyjny!

+50 tys. osób w platformie