🎯Cyber Week! z kodem CYBER zniżki aż do -30%!🎯

Do końca pozostało

Godzin
Minut
Sekund

Dlaczego niedobór witaminy D może być niebezpieczny?

Dlaczego należy za wszelką cenę unikać sytuacji, w której mamy za mało witaminy D w organizmie? Sprawdź powody.

Witamina D to tak naprawdę hormon w ludzkim organizmie, odpowiada za szereg funkcji – wbrew powszechnej opinii nie tylko za zdrowie kości. Jej odpowiedni poziom w organizmie gwarantuje lepsze funkcjonowanie ciała człowieka w wielu aspektach. Dowodem na to jest chociażby fakt, że gdy dochodzi do niedoboru witaminy D, „sypie się” wiele układów organizmu. Tymczasem wiele osób bagatelizuje istotność witaminy D, sądząc, że to po prostu witamina, jak każda inna.

Objawy niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D stwierdza się wówczas, gdy w badaniach stężenia 25-hydroksywitaminy D (25(OH)D) uzyskujemy poniżej 50 nmol/L. Wyróżnia się także deficyt witaminy D, gdy ta wartość jest niższa od 25 nmol/L. Objawy, jakie towarzyszą zbyt niskiej ilości witaminy D w organizmie to przede wszystkim:

  • Wahania nastroju, depresja, osłabienie, ciągłe zmęczenie, bezsenność
  • Uczucie zimna, ale i nadmierne pocenie się,
  • Bóle kostno-stawowe, problemy z równowagą,
  • Bóle głowy, zaburzenia funkcji wzroku,
  • Problemy ze strony układu pokarmowego,
  • Wypadanie włosów, choroby dziąseł.

Jeśli nie zbadamy wartości witaminy D w naszym organizmie oraz nie zaradzimy niedoborowi na czas, to zwiększa się wówczas znacznie ryzyko: 

  • Osteoporozy,
  • Depresji,
  • Złamań, deformacji kostno-stawowych,
  • Otyłości.

Niedobór witaminy D jest niebezpieczny także dla dzieci, bowiem poza powyższymi może powodować także zaburzenia wzrostu, wady rozwojowe, obniżenie odporności. 

Jak przeciwdziałać niedoborowi witaminy D?

Przede wszystkim źródłem witaminy D dla organizmu jest promieniowanie słoneczne. Aktywuje ono witaminę D poprzez receptory skórne. Jednak w Polsce mamy tego promieniowania bardzo niewiele, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, dlatego należy postawić na dietę i – co nawet ważniejsze – suplementację.

Zwyczajowa dieta zawiera niewiele witaminy D, ale warto stawiać w niej na jajka, ryby, wątrobę, sery, masło, olej rybi. Kluczowe jest jednak, jak już wspomniano, suplementowanie witaminy D w ilości 2000-4000 IU dziennie – zwłaszcza jesienią i zimą. Tyle zawierają w zasadzie każde standardowe, apteczne suplementy z tym składnikiem. Jeśli natomiast mamy już stwierdzony niedobór witaminy D, należy korzystać z preparatów zaleconych przez lekarza, zawierających więcej witaminy D w dziennej porcji. 

Literatura:

Holick M. i wsp.: Vitamin D deficiency: a worldwide problem with health consequences. Am J Clin Nutr 2008;87(suppl):1080S– 6S.

Holick M.: The Vitamin D Defi ciency Pandemic: a Forgotten Hormone Important for Health. Public Health Reviews, Vol. 32, No 1, 267-283.

Holick M.: Vitamin D Deficiency. The New England journal of medicine. 357. 266-81.https://vitapedia.pl/witamina-d [dostęp dn. 20.09.2022 r.]

Dołącz do A4!

Chcesz rozwijać się w treningu lub dietetyce? Załóż konto w platformie A4 i wybierz swój pakiet edukacyjny!

+50 tys. osób w platformie