Może się wydawać, że pojęcie anatomii jest zarezerwowane dla osób zajmujących się medycyną. Definicja tego pojęcia obejmuje naukę o budowie organizmów żywych i jego częściach. Dlaczego warto znać podstawy anatomii?
Wniosek wysnuwa się sam… Podstawy Anatomii są niezbędne każdemu, kto pracuje z organizmem człowieka, w tym trenerom personalnym. Wpłynie to na lepszą i bardziej efektywną pracę z klientem realizując założone cele sylwetkowe.
Poznaj 4 powody dlaczego warto znać podstawy anatomii
Nauka podstaw anatomii jest niezwykle ważna w branży trenerów personalnych i instruktorów fitness. Znajomość budowy mięśni i stawów pozwala lepiej pracować z podopiecznym oraz wpływać na poprawę jego osiągów. To know-how sprawdza się, gdy trenerzy personalni opracowują efektywne programy dla swoich klientów.
Znając podstawy anatomii możesz realnie zmniejszyć ryzyko urazów oraz kontuzji u swoich podopiecznych. Wiedza o budowie układu ruchu pozwoli świadomie i skutecznie pracować z klientem, który posiada wady postawy, a może nawet chce je skorygować.
Dodatkowo znajomość budowy stawów i podziału ze względu na rodzaj ruchu umożliwia lepsze wypracowanie u klienta prawidłowego wzorca ruchowego, co realnie wpłynie na większe osiągi i bezpieczeństwo treningu. Znajomość budowy mięśni oraz ich połączeń ułatwi pracę z podopiecznym z ograniczeniami ruchowymi.
Nauka anatomii jest szczególnie ważna dla trenerów personalnych i instruktorów fitness, wiedza zdobyta od podstaw może efektywnie poprawić wyniki i osiągi podopiecznych.
Zrozumienie podstaw anatomii może znacznie pomóc trenerowi zaprojektować idealny program treningowy dla klienta, poprawić jego postawę, a nawet pomóc przyjacielowi lub członkowi rodziny przezwyciężyć przewlekły ból, który dokuczał mu od wielu miesięcy lub nawet lat.
Podstawy anatomii – prewencja urazów
Posiadając wiedzę o budowie mięśni oraz ich połączeniach czy sposobie “działania”, można skutecznie zapobiegać kontuzjom i urazom podopiecznego.
W badaniach przeprowadzonych w Polsce, analizowano z jakimi urazami najczęściej spotykają się użytkownicy siłowni. Wyniki prezentują się następująco były to głównie:
- Skręcenia i zwichnięcia stawów
- Naderwania mięśni
- Bóle stawów
- Uszkodzenia kompleksu barkowego
Według sugestii ankietowanych głównymi przyczynami były nieprawidłowe wzorce ruchowe, przetrenowanie lub brak rozgrzewki.
Dzięki znajomości układu ruchu trener dobierze odpowiednio zestaw ćwiczeń i ustali progresję, aby uniknąć przeciążenia stawów oraz mięśni. To z kolei ma działanie prewencyjne w uszkodzeniach tkanek mięśni.
Brak mobilizacji mięśni i stawów ma ogromny wpływ na kontuzje i urazy.
Dowiesz się więcej o nich dowiesz się w kursie:
Podstawy Anatomii – KLIKNIJ TUTAJ
Korygowanie wad postawy i zwyrodnień
Postawa ciała to pozycja w której ktoś stoi lub siedzi. Opisuje, jak kręgosłup jest ułożony z głową, ramionami i biodrami.
Nieprawidłowa postawa ciała wiąże się z:
- Napięciem mięśniowym
- Bólem szyi, głowy lub pleców
- Możliwymi urazami podczas ćwiczeń lub nawet prostych codziennych czynności
Zakład Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka (dr P. Michalski, 2013) podaje, że 90% dzieci w Polsce ma wady postawy (szczególnie kręgosłupa, stóp i kolan) – można dowiedzieć się z raportu NIK, odnośnie profilaktyki wad postawy u dzieci i młodzieży w szkołach publicznych.
Dodatkowo wynika z niego, że prawie w żadnej szkole nie organizowano zajęć z gimnastyki korekcyjnej, co również przekłada się na postawę najmłodszych. Tylko w dwóch z kontrolowanych szkół nauczyciele prowadzący lekcję wychowania fizycznego posiadali odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć.
Poprosiliśmy eksperta o odpowiedź na pytanie: Jak znajomość podstaw anatomii może pomóc trenerowi w korygowaniu wad postawy i zwyrodnień układu ruchu?
Znajomość anatomii człowieka to jedno z podstawowych zagadnień, które trener musi znać. Dzięki temu jest w stanie spojrzeć na człowieka jak przez rentgen i między innymi przez to może ocenić jakie wady postawy czy zaburzenia w aparacie ruchu ma jego klient.
Połączenie wiedzy z zakresu anatomii i umiejętność widzenia ciała w przestrzeni to świetne narzędzie, do poprawienia sprawności ciała i jego naprawy – odpowiada jeden z trenerów personalnych.
Co może pomóc w poprawie postawy? Stretching! Pomocne będzie opracowanie rutyny rozciągania i ćwiczeń wzmacniających wybrane grupy mięśni, które pomogą prawidłowo stać lub siedzieć. Korzystna może być również joga.
Rozwijanie nawyków prowadzących do złej postawy jest łatwe, szczególnie dla osób, które cały dzień siedzą przed komputerem lub spędzają godziny przed telefonem komórkowym.
Praca nad prawidłowym wzorcem ruchowym, dzięki podstawom anatomii
Prawidłowy wzorzec ruchowy uchroni nas przed niechcianą kontuzją, pozwoli odpowiednio aktywować docelowe włókna mięśniowe – co przełoży się pozytywnie na dźwignię-generowanie siły i bodziec hipertroficzny dla docelowych włókien mięśniowych – tłumaczy trener Przemek Kantyka.
Nawet najprostsze codzienne czynności obejmują złożoną sekwencję napinania i rozluźniania wielu różnych mięśni. Z biegiem czasu, przy ciągłej praktyce czynności skomplikowanej jak na przykład jazda na rowerze, robienie na drutach, a nawet granie na instrumencie muzycznym, mogą być wykonywane niemal automatycznie. Często mówimy o tych umiejętnościach jako powtarzanych dzięki pamięci mięśniowej.
Zbyt duża ilość czasu bez ćwiczeń fizycznych spowoduje utratę i spadek mięśni, ale pamięć mięśniowa pomaga szybko odzyskać ich masę po ponownym rozpoczęciu treningu.
Znając budowę mięśni oraz stawów, trener lepiej rozumie zasady prawidłowych wzorców ruchowych, dzięki czemu wypracowuje je u swoich podopiecznych. Tym samym zmniejsza ryzyko poważnych kontuzji i urazów.
Ograniczenia podopiecznego, a podstawy anatomii
Pełny zakres ruchu jest niezwykle istotny u osób trenujących zawodowo, jak i amatorsko. Pojęcie to odnosi się do możliwości i zakresu poruszania stawu oraz mięśni w trakcie wykonywania określonego ćwiczenia.
Obecny styl życia i znikoma aktywność fizyczna (ponieważ prawie wszystko można załatwić używając jedynie telefonu), wpływają na częste ograniczenia ruchomości oraz przykurcze mięśniowe.
Powszechna w ostatnich miesiącach praca oraz nauka zdalna odbiły się na niskiej aktywności fizycznej wśród dorosłych, młodzieży oraz dzieci.
Również na ograniczenia ruchowe wpływa znikome skupienie się na rozwoju elastyczności w treningach, a rozwijanie wyłącznie siły i wytrzymałości.
Znajomość układu ruchu pozwala dobrać odpowiednie ćwiczenia, które pozwalają rozwijać elastyczność i gibkość, co zwiększa zakres ruchu i zniwelować ograniczenia podopiecznego.
Jeśli przyjdzie do Was podopieczny i będzie narzekał na ból karku, czy też głowy, możecie mu śmiało zaprezentować technikę relaksacyjną. Będzie on mógł ją stosować samemu w domu, właściwie to w każdej dowolnej chwili – tłumaczy autor kursu, fizjoterapeuta i trener Paweł Osak.
Technikę relaksacyjną o której mówi ekspert, poznasz w kursie:
👉 Podstawy Anatomii – KLIKNIJ TUTAJ
Podsumowanie – Podstawy Anatomii
Bezpieczny i efektywny trening podopiecznego, to cel wielu trenerów personalnych. Żeby skutecznie pracować nad ludzkim ciałem należy znać jego budowę – zaczynając od układu ruchu.
Zwiększenie osiągów i poprawa parametrów, przy zachowaniu bezpieczeństwa, takie efekty mogą mieć treningi personalne zaprogramowane przez Ciebie, dzięki znajomości podstaw anatomii jest to możliwe do osiągnięcia.
Jak zdobyć maksymalnie praktyczną wiedzę odnośnie anatomii człowieka?
Jeden kurs dzięki, któremu od podstaw poznasz poszczególne partie w ciele oraz odkryjesz czym charakteryzuje się prawidłowa postawa → Podstawy Anatomii.
Czego się nauczysz?
- Będziesz wiedzieć na czym polega mechanika oddychania i jakie funkcje spełniają mięśnie brzucha
- Nauczysz się charakterystycznych punktów kostnych kończyny dolnej
- Wdrożysz techniki relaksacji mięśnia czworobocznego
- Zastosujesz techniki autorozluźniania
- Z łatwością nakleisz taśmy
Zdobądź wiedzę od specjalisty oraz praktyczne umiejętności: