Jeżeli chodzi o witaminy to w większości mamy ustalone dawki, które są określone w Polsce specjalną ustawą i one są przeważnie za niskie – szczególnie, jeśli chodzi o sportowców.
Sportowcy mogą potrzebować więcej…
Pamiętajmy, że normy zostały stworzone na podstawie analizy niedoborów, skutków nadmiaru. Natomiast nie u kogoś, kto ma intensywny wysiłek fizyczny. – komentuje dietetyk kliniczny, Anna Przebinda w kursie Dieta i Suplementacja w Sporcie.
Im więcej wysiłku fizycznego, w im bardziej zanieczyszczonym środowisku żyjemy, im więcej stresu, stanów zapalnych (a sport to jeden z największych generatorów stanów zapalnych w organizmie), tym większe mamy zapotrzebowanie na witaminy i minerały.
Dlatego czasami przekraczamy dawkę, która jest zalecana. Może być to nawet 100% więcej, a może być nawet kilka, lub kilkanaście razy. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiednie wysycenie naszych tkanek.
Ok, ale przejdźmy do czegoś, co może trochę nas oświecić…
Przykład jasny jak słońce – niedobór witaminy D
Witamina D jest również badana w kontekście sportu. Dostępne publikacje wskazują, że prawidłowe odżywienie witaminą D zmniejsza ryzyko kontuzji u sportowców, częstotliwość infekcji oraz może pozytywnie wpływać na wydolność tlenową i beztlenową. – komentuje Damian Parol w artykule Witamina D w diecie sportowca na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
Co ciekawe, osoby z niedoborem są bardziej narażone na choroby serca, cukrzycę, nowotwory, czy demencję.
A skoro już wiemy, że np. dzięki witaminie D możemy doświadczyć szeregu korzyści…
To jak wybrać dobry suplement?
Nie trudno o wtopę. Na rynku przybywa firm suplementacyjnych i mimo że ceny ich produktów często są naprawdę wysokie, nie stoi za tym jakość.
Tymczasem dobry suplement to taki, który ma w sobie mało wypełniacza, cienką, najlepiej bezbarwną otoczkę, a w ich składzie przeważają substancje aktywne. No i co najważniejsze – działa i mamy efekt.
A o tym jak podnieść swoje wyniki w sporcie, dzięki potwierdzonej naukowo suplementacji obszernie mówi dietetyk kliniczny, Anna Przebinda w kursie Dieta i Suplementacja w Sporcie.
Trudna sztuka suplementacji
I chociaż wydawać by się mogło, że już cena może być odpowiedzią na pytanie “Czy warto?” – nie do końca tak jest. Być może jej wynik to chociażby m.in kwestia budżetu przeznaczonego na marketing. Tymczasem w środku klops, bo większość suplementu stanowi wypełniacz…
W sporcie możesz osiągać więcej. Zapisz się na kurs Dieta i Suplementacja w Sporcie, aby dobrać dla siebie lub swoich podopiecznych najlepszą, potwierdzoną badaniami dietę i suplementację. Dowiedz się jak skomponować sprawdzony posiłek okołotreningowy, który zmaksymalizuje osiągi. Zobacz nasz kurs – wystarczy, że klikniesz TUTAJ.